Samochodem bez prawa jazdy i prostsza rejestracja samochodu. Prezydent podpisał ustawę

2020-08-28 10:06
Samochodem bez prawa jazdy i prostsza rejestracja samochodu. Prezydent podpisał ustawę
Autor: Pixabay

Kierowcy już nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy, a rejestracja samochodu będzie znacznie łatwiejsza i będzie można ją zrobić w miejscu czasowego zamieszkania. Andzrej Duda podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Samochodem bez prawa jazdy: Prezydent podpisał ustawę

Stało się - polscy kierowcy już nie będą musieli nosić przy sobie prawa jazdy po to, by okazać je w czasie kontroli drogowej. Andrzej Duda podpisał stosowną ustawę w tej sprawie:

"Ustawa ma na celu wprowadzenie ułatwień i zarazem zmniejszenie kosztów ponoszonych przez obywateli (właścicieli pojazdów, w tym przedsiębiorców) oraz zmniejszenie liczby wydawanych dokumentów, dostosowanie procedur administracyjnych oraz zmniejszenie w związku z tym odpowiednio zadań powierzonych organom jednostek samorządu terytorialnego" - pisze Kancelaria Prezydenta.

To nie jedyne zmiany w ważnych dla kierowców przepisach.

Rejestracja samochodu 2020: Zmiany w przepisach

Sporo zmian dotyczy rejestracji pojazdu. Ustawa umożliwia:

" (...) rejestrację pojazdu lub czasową rejestrację pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela pojazdu. Ustawa wprowadza możliwość czasowej rejestracji pojazdu także przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu".

Będzie też możliwość zachowania dotychczasowych numerów rejestracyjnych, jeśli pojazd był wcześniej rejestrowany w Polsce i ma tablice zgodne z przepisami. Jeśli od ostatniej rejestracji nie zmienił się właściciel samochodu, nie trzeba będzie przedkładać dowodu własności.

Samochód będzie też mógł zarejestrować w imieniu kupującego przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą nowych pojazdów.

Prawo jazdy 2020: Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, przewidziane są jednak liczne wyjątki. Szczegóły można znaleźć na stronie prezydent.pl.

Posłuchaj o badaniu poziomu hormonów we krwi. Co warto wiedzieć? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
We wrocławskim zoo urodziły się kapibary
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE