Rzeszów: Miasto da pieniądze na oczko wodne

2021-11-24 15:09
Rzeszów: Program „Mała retencja”. Dofinansowanie do nawet 80%
Autor: Pixabay

Mieszkańcy Rzeszowa będą mogli zdobyć dofinansowanie na zakup zbiorników na deszczówkę. To pomysł prezydenta miasta, który został wczoraj przyjęty przez miejskich radnych. Z programu „Mała retencja” rzeszowianie będą mogli dostać dofinansowanie nawet do 80 % do budowy ogrodów deszczowych, na montaż zbiorników na deszczówkę, lub na wykopanie oczek wodnych.

W ramach programu „Mała retencja” rzeszowianie będą mogli uzyskać dofinansowanie do wykonania, np. w przydomowym ogródku systemów i zbiorników służących do gromadzenia i deszczówki. Warunek jest jeden. Zwrot takiej inwestycji jest możliwy jeśli zostanie ona wykonana w sąsiedztwie domu jednorodzinnego, bliźniaczego bądź „szeregówki”. Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Rzeszowa, radni poparli projekt zaproponowany przez Konrada Fijołka.

- Chodzi o budowę ogrodów deszczowych lub montaż naziemnych i podziemnych zbiorników na deszczówkę, ale także o wykopanie oczka wodnego o pojemności minimum 500 litrów. Maksymalna wysokość dotacji na dofinansowanie kosztów takiej inwestycji wynosić będzie 80 %, ale nie więcej niż tysiąc zł – tłumaczy Maciej Chłodnicki z rzeszowskiego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Mikołaj w tym roku przyjedzie rajdówką! Moto-Mikołaj 2021 na Dworzysku

Miasto chce poprawić lokalny mikroklimat

Program „Mała retencja” zostanie wprowadzony pilotażowo w następnym roku.

- Efektem programu „Mała retencja” ma być pozostawienie wód opadowych w ich naturalnej zlewni, co przyczyni się do utrzymania naturalnego poziomu zasobów wód gruntowych, poprawy lokalnego mikroklimatu i bioróżnorodności oraz ograniczenia wykorzystywania wody pitnej do podlewania i celów gospodarczych – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

W Rzeszowie robi się świątecznie! Na Rynku stawiają bożonarodzeniowe drzewko
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE