Rzeszów: Lekcje chorwackiego w rzeszowskiej szkole. Pierwsza taka placówka w Polsce

2022-04-05 14:15
Rzeszów: Lekcje chorwackiego w rzeszowskiej szkole. Pierwsza taka placówka w Polsce
Autor: Zespół Szkół Społecznych nr 2

Bok, kako si? Właśnie tymi słowami uczniowie Zespołu Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie będą mogli zaczynać swoje rozmowy podczas wycieczek na Bałkany. Szkoła z ul. Wyspiańskiego jako pierwsza w Polsce zacznie uczyć języka chorwackiego. Placówka podpisała umowę z Konsulatem Republiki Chorwacji w Krakowie.

Szkoła z ul. Wyspiańskiego to pierwsza w Polsce placówka, która zacznie uczyć języka chorwackiego. Wszystko dzięki umowie podpisanej z Konsulatem Republiki Chorwacji w Krakowie. Zajęcia mają się odbywać na zasadzie dodatkowych lekcji, raz w tygodniu po dwie godziny. Lekcje ma prowadzić lektor, który będzie przyjeżdżał z Krakowa. - Jesteśmy dumni, że jest to pierwsza w Polsce tego typu placówka szkolna – mówi Grażyna Szarama, dyrektorka szkoły.

Szansa na wymianę międzyszkolną

Oprócz nauki języka, uczniowie będą poznawać bałkańskie zwyczaje, historie i kulturę. Szkoła chce też nawiązać współpracę partnerską i w przyszłości rozpocząć wymianę międzyszkolną. Wszystko po to, żeby rzeszowscy uczniowie podczas wycieczki do Chorwacji mogli się czuć swobodnie jak Robert Makłowicz w czasie swoich podróży po Dalmacji.

- To ogromny sukces i szansa dla rzeszowskich uczniów. Wierzę, że znajomość języka spowoduje, że młodzież polska i chorwacka będzie się odwiedzać i organizować wspólne przedsięwzięcia, chociażby w ramach naszych miast partnerskich Splitu i Zadaru – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

15. PKO Półmaraton Rzeszowski wystartuje już 10 kwietnia!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE