Rzadkie zjawisko w lesie na Podkarpaciu. Pojawił się pleń! [WIDEO]

2022-07-11 9:29
Rzadkie zjawisko w lesie na Podkarpaciu. Pojawił się pleń! [WIDEO]
Autor: Canva/FB Nadleśnictwo Baligród

Nadleśnictwo Baligród opublikowało na swojej stronie wideo, które jednych może fascynować, a innych obrzydzać. Nagranie przedstawia rzadko występujące zjawisko w naturze, chodzi o pleń. Niegdyś uważano, że pojawienie się larw może zwiastować nieszczęście. Zobaczcie nagrany przez leśniczego Romka film!

Nadleśnictwo Baligród słynie z publikacji ciekawych nagrań przedstawiających bieszczadzką naturę. Na ich Facebooku pojawiło się nowe fascynujące wideo. Leśnicy Romek natknął się w lesie na pleń. Jest to zjawisko, których jednych może interesować, a drugich obrzydzać – Jak? Już wszyscy po śniadaniu? To czas na zagadkę od leśniczego Romka – napisano w opisie nagrania. I nie ma się co dziwić, bo tak dokładny widok pełzających larw zostaje w pamięci na długo. Zobaczcie sami:

Oto sposób na tanie podróżowanie

Rzadkie zjawisko w lesie na Podkarpaciu

Pleń jest rzadkim zjawiskiem. To pełzająca chmara larw muchówek gatunku ziemiórka pleniówka. Dwa lata temu, 18 lipca 2020 roku pleń zauważono w Tatrzańskim Parku Narodowym. Wówczas opisywano to jako „zjawisko wyglądające jak obcy”. Na facebookowym profilu TPN pojawiło się nagranie:

Co to jest pleń? Przynosi nieszczęście, zwiastuje dobre plony

Pleń jest o tyle rzadkim zjawiskiem, że z jego pojawieniem się powiązano różne przepowiednie. Po raz pierwszy w Polsce został zauważony w XVII wieku na Śląsku. W zależności od regionów naszego kraju uważano, że pleń zwiastuje nadchodzące nieszczęście, lub jest oznaką dobrych plonów. Niegdyś larwy zbierano, suszono, następnie rozsypywano w stodole i stajniach, aby zapewnić dobrobyt.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE