Czy rząd ponownie zamknie fryzjerów? 4 listopada ogłoszono nowe obostrzenia [AKTUALIZACJA]

2020-11-04 14:47
Rząd zamknie fryzjerów?
Autor: Pixabay

Fryzjerzy od kilku tygodni pytają, czy ich salony będą zamknięte tak jak wiosną. 4 listopada Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia Czy salony fryzjerskie i kosmetyczne znalazły się na liście?

Nowe obostrzenia ogłoszone 4 listopada. Czy rząd zamknie fryzjerów?

Już wiadomo, że nowe obostrzenia, póki co, nie dotyczą salonów fryzjerskich. 4 listopada Mateusz Morawiecki ogłosił ich listę. Znalazły się na niej:

  • nauka zdalna także w klasach 1-3,
  • zamknięte kina,teatry, galerie (instytucje kultury),
  • nowe limity w sklepach,
  • hotele dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe,
  • zamknięte galerie handlowe.

To oznacza, że salony fryzjerskie będą czynne. Premier zaznaczył jednak, że jeśli liczba zachorowań na COVID-19 nadal będzie wysoka, konieczne będzie wprowadzenie narodowej kwarantanny. 

Czy w Polsce będzie drugi lockdown?

Rodzi się pytanie, czy i kiedy w Polsce można spodziewać się całkowitego lockdownu. Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej:

- Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu - powiedział w czasie konferencji 4 listopada Mateusz Morawiecki. 

To oznacza, że jeśli przekroczymy daną liczbę przypadków COVID-19 salony fryzjerskie będą zamykane.

Do kiedy nowe obostrzenia?

Sytuacja jest dynamiczna. Nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów na pewno będzie obowiązywało do końca listopada. Nie wiadomo, jak w tym czasie zmienią się inne obostrzenia i czy pojawią się jeszcze dodatkowe. 

Apel o przestrzeganie zasad

Jednocześnie premier zaapelował o przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa. Tylko wówczas możemy nie dopuścić do kwarantanny narodowej:

- Mimo, że mamy różne poglądy, to tu powinniśmy być zgodni - epidemia jest zagrożeniem dla gospodarki i tysięcy istnień ludzkich. Chrońmy siebie nawzajem. Dzisiaj najważniejsze jest wykonywanie zaleceń sanitarnych i epidemicznych - powiedział. 

Telefon zaufania
Strajk kobiet w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE