Rabat na prąd od rządu. Trzeba oszczędzać w tych godzinach!

i

Autor: Pixabay/PSE.pl Nawet 10 procent rabatu można uzyskać za oszczędzanie prądu w godzinach szczytu.

Rząd oferuje rabat na prąd. Trzeba oszczędzać w tych godzinach!

2022-12-07 10:23

Rabat od rządu w wysokości 10 procent na prąd to zachęta ministerstwa klimatu. Polacy, którzy w godzinach największego zapotrzebowania na energię elektryczną będą oszczędzać zostaną nagrodzeni obniżką rachunków. W jakich godzinach warto więc zmniejszyć zużycie prądu? W prosty sposób można to sprawdzić w Internecie.

Rabat na prąd to dodatkowa zachęta dla Polaków, aby ci oszczędzali prąd w godzinach największego zużycia energii. Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przekazała, że będzie to bonus w wysokości 10 procent rachunku za prąd. - Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i, o ile to możliwe, przesuwania zużycia energii na inne godziny - mówiła wiceszefowa MKiŚ. Jak sprawdzić kiedy jest największe zapotrzebowanie na prąd? Można to zrobić w prosty sposób. Warto też wiedzieć, co w gospodarstwach domowych zużywa najwięcej energii elektrycznej. Sprawdźcie:  

Rabat na prąd od rządu

Zachęta do oszczędzania dotyczy nie tylko firm i administracji publicznej, a także gospodarstw domowych. - Dla administracji publicznej obowiązkowe oszczędzanie 10 proc., dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw bonus: za 10 proc. zużycia, 10 proc. oszczędności - wyjaśniła wiceminister.

Jak wytłumaczyła, „racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem”.

- To jest zachęta. Nie chodzi o to, żebyśmy wszystko wyłączyli w godzinach szczytu w domu i siedzieli w ciemności – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Oszczędzanie prądu. Jak sprawdzić godziny szczytu?

Godziny szczytu można codziennie sprawdzić w sieci. Takie informacje publikowane są codziennie przed godziną 17.00 na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Dla przykładu, w środę 7 grudnia godziny szczytu przewidziano na 8-10 rano. Dzień wcześniej oszczędzanie zalecano pomiędzy godziną 11-13.

Jak oszczędzać prąd?

Jak oszczędzać prąd w domu? Aby móc to zrobić trzeba wiedzieć, które urządzenia pobierają najwięcej energii elektrycznej. Zdecydowanie jest to płyta indukcyjna, która rocznie pożera nawet 748,25 kWh rocznie. Całkiem sporo, bo prawie 500 kWh rocznie pobiera piekarnik elektryczny. Na podium jest także lodówka. Ta przez rok zużywa 270 kWh. Niewiele mniej, bo 240 kWh pobiera czajnik elektryczny, a zmywarka 237 kWh.

Aby zaoszczędzić energię elektryczną w domu warto wymienić żarówki na energooszczędne, odłączyć urządzeń kiedy ich nie używamy, gotować pod przykryciem, czy chociażby robiąc pranie, albo myjąc naczynia zadbać, aby pralka i zmywarka były wypełnione.

Widok z koła na Bydgoskim Jarmarku Świątecznym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE