REGION: W Bezmiechowej powstanie obserwatorium astronomiczne!

i

Autor: Materiały prasowe/ B. Motyka, Politechnika Rzeszowska

REGION: W Bezmiechowej powstanie obserwatorium astronomiczne!

2022-04-23 10:15

Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie z Polską Agencją Kosmiczną na mocy, którego na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej powstanie obserwatorium przestrzeni kosmicznej.

Porozumienie w sprawie uruchomienia, na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej, obserwatorium astronomicznego podpisali: rektor Politechniki Rzeszowskiej Piotr Koszelnik oraz prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna.

Jak wynika z dokumentu, POLSA zadbać ma zarówno o przeprowadzenie prac budowlanych, jak również o instalację, obsługę i utrzymanie infrastruktury przeznaczonej do obserwacji przestrzeni kosmicznej.

Z punktu widzenia POLSA głównym celem obserwatorium będzie wyszukiwanie i śledzenie na niebie sztucznych satelitów Ziemi. Przy ciągle rosnącej liczbie satelitów jest to konieczne dla unikania zderzeń i zapewnienia bezpieczeństwa kosmicznego. Nawiązanie współpracy z Politechniką Rzeszowską pozwoli na szersze jego wykorzystanie. W szczególności umożliwi wymianę doświadczeń, kompetencji w zakresie zaawansowanych systemów automatyki, np. konstrukcji obserwatoriów robotycznych. Budowa obserwatorium w Bezmiechowej z pewnością przyczyni się również do lepszego kształcenia kadr dla sektora  kosmicznego w Polsce, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa kosmicznego- powiedział prezes Grzegorz Wrochna.

 

Krystian Ochman tuż przed wylotem do Turynu zdradza szczegóły przygotowań do EUROWIZJI

Dzięki podpisanej umowie zyska także Politechnika Rzeszowska, która będzie mogła poszerzyć swoje obszary badawcze, studenci zaś będą mieli szansę na zdobycie nowych i unikalnych kompetencji.

To ambitne przedsięwzięcie pozwoli wykorzystać infrastrukturę i potencjał badawczo-naukowy pracowników Politechniki Rzeszowskiej, którzy od wielu lat specjalizują się m.in. w tematyce lotniczej i kosmicznej. Mamy doświadczenie, ludzi i odpowiednie zaplecze, aby temu sprostać. Lotnictwo i kosmonautyka to jedna z wiodących dyscyplin naukowych na Politechnice Rzeszowskiej, co jest związane z obecnością przemysłu lotniczego w regionie. Kosmonautyka to naturalna konsekwencja związku z branżą lotniczą i w tym zakresie prowadzone są badania na naszej uczelni. Ta bardzo ważna inicjatywa powinna wzmocnić potencjał wzrostu badań naukowych w obszarze technologii kosmicznych i technik satelitarnych- podkreśla prof. Piotr Koszelnik.

Prezes Grzegorz Wrochna podkreślił też podczas konferencji prasowej, że Polska Agencja Kosmiczna z wielką uwagą śledzi poczynania studentów, którzy mogą być przyszłością firm działających w sektorze kosmicznym.

A tutaj w Rzeszowie mamy znakomite uczelnie. Mamy technologie lotnicze, a technologie kosmiczne są z nimi pokrewne Dzięki czemu inżynierowie, naukowcy, którzy się tutaj kształcą będą mogli w przyszłości zasilać firmy polskiego sektora kosmicznego – dodał Grzegorz Wrochna.

Miejsce powstanie nowego obserwatorium astronomicznego wybrane zostało nieprzypadkowo. To właśnie na południu naszego kraju odnotowywane są najlepsze warunki do obserwacji nieba, dla których kluczowe są przejrzystość powietrza o stopień zanieczyszczenia sztucznym światłem.

QUIZ. Sobotnia ortografia. Ekstremalnie trudne słowa. Ile błędów zrobisz?

Pytanie 1 z 12
Wskaż poprawną pisownię: