Przemycał odzież ze skóry chronionego węża

i

Autor: Krajowa Administracja Skarbowa

Wydarzenia

Przemycał nietypową odzież. Była wykonana ze skóry pytona [WIDEO]

2023-03-23 13:42

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce zatrzymali obywatela Ukrainy, który próbował przemycić kurtkę i obuwie ze skóry pytona.

Próba przemytu odzieży z węża

Jak ustalili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce, obywatel Ukrainy próbował przemycić kurtkę i trzy pary obuwia wykonane ze skóry węża pytona, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES. 28-latek nie posiadał zezwolenia wymaganego na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także produktów z nich wykonanych. W związku ze złamaniem przepisów mężczyźnie odebrano przewożony towar, który został przekazany do dalszej analizy. Postępowanie prowadzone będzie przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

To już kolejny taki incydent w ostatnim czasie. W ubiegłym miesiącu funkcjonariusze KAS z oddziału celnego w Medyce udaremnili nielegalny przewóz obuwia i płaszcza wykonanych także ze skóry pytona. Ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – przypominają funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

W 2022 roku mundurowi z Krajowej Administracji Skarbowej wykryli przemyt ponad dwunastu tysięcy sztuk okazów objętych ochroną. Były to m.in. sokoły wędrowne, papugi żako i mnicha, żółw stepowy czy pijawki lekarskie. Wśród przemycanych okazów znalazły się także muszle skrzydelnika olbrzymiego, spreparowana głowa aligatora missisipskiego, fragmenty rafy koralowej oraz suplementy tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

ZOBACZ: POLICJANCI URATOWALI JELONKA 

Książę William w brytyjskiej bazie wojskowej na terenie lotniska w Rzeszowie