Popularna zabawka slime może być niebezpieczna? Dziecko może to przypłacić zdrowiem!

i

Autor: Pixabay

Popularna zabawka slime może być niebezpieczna? Dziecko może to przypłacić zdrowiem!

2020-06-05 8:05

Inspekcja Handlowa i UOKiK co roku badają zabawki pod względem ich bezpieczenstwa dla dzieci. Tym razem wyniki kontroli pokazały, że co trzecia zabawka nadawała się do kosza. Niebezpieczne dla zdrowia mogą być lalki, czy bardzo modne slime'y. Dlaczego?

UOKIK sprawdza zabawki

Bezpieczeństwo najmłodszych konsumentów jest dla nas priorytetem. Zabawki kontrolujemy przez cały rok – czynności te wykonują inspektorzy Inspekcji Handlowej oraz pracownicy laboratoriów UOKiK. Co roku oceniamy jakość i bezpieczeństwo kilku tysięcy zabawek. Przygotowaliśmy film, w którym każdy może zobaczyć, jak w kilku prostych krokach samodzielnie ocenić, czy zabawka jest bezpieczna – np. czy nie odrywają się od niej małe części. Wątpliwości należy zgłaszać do najbliższej Inspekcji Handlowej lub UOKiK – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Wyniki badań z zeszłego roku nie zachwycają. Inspektorzy zbadali 2636 zabawek, a zakwestionowali aż 26,7 procent z nich! Większość wad dotyczyła nieprawidłowego oznakowania zabawki, ale są też zabawki, które stanowią `niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia naszych dzieci, bo mają zły skład i są źle skonstruowane.

Popularne slime'y mogą być niebezpieczne!

Większość wadliwych zabawek miało złe oznakowanie, ale były też takie, z których odpadały małe elementy, które dziecko mogło połknąć, a misie dosłownie pękały, przez co maluch mógł zjeść ich zawartość. Szczególnie niebezpieczne są jednak zabawki, które mają w sobie szkodliwe da zdrowia związki chemiczne. A takie znaleziono na przykład w slime'ach.

"Popularne slime’y miały przekroczoną dopuszczalną wartość migracji boru - ten pierwiastek jest składnikiem boraksu i nadaje zabawce elastyczność, ale płynny slime nie może mieć go więcej niż 300 mg/kg. W przeciwnym razie może powodować mdłości, wymioty, pobudzenie i nawet zaburzenia układu nerwowego" - pisze UOKiK.

Pracownicy laboratorium weryfikują również zawartość ftalanów w plastikowych zabawkach. Przekroczone normy tych związków wykryto na przykład w piłkach, czy oponach samochodzików, a także plastikowych lalkach.

Hanys, scyzoryk, centuś - stereotypowe określenia Polaków. Znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 16
Mieszkańców Krakowa często określa się mianem:

Jak sprawdzić, czy zabawka jest bezpieczna?

Pamiętajmy, że nie każdy slime i nie każda lalka są niebezpieczne. Przy zakupach stawiajmy jednak na rozsądek, a nie reklamy, czy nalegania dziecka. Sprawdzajmy, czy:

  • zabawka ma znak CE,
  • jest dostosowana do wieku dziecka,
  • zabawka nie jest zbyt głośna - małe dzieci mają wrażliwy słuch,
  • zabawka nie ma ostrych i zbyt małych elementów.

Wszelkie wątpliwości co do jakości zabawek warto zgłaszać Inspekcji Handlowej. Lepiej kupować zanawki znanych marek, zrezygnować z tych tańszych z tzw. chińczyków czy Aliexpress.

Posłuchaj, na czym polega badanie hormonów tarczycy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Procedury sanitarne dla dawców krwi w RCKiK w Rzeszowie