Polska zaostrzy kontrole na kolejnej granicy. Chodzi o południe kraju

i

Autor: FOT. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Wydarzenia

Polska zaostrzy kontrole na kolejnej granicy. Jest polecenie premiera

2023-09-25 16:15

W związku z informacjami, że szlakiem bałkańskim przez Słowację do Polski dostają się nielegalni migranci, jesteśmy blisko podjęcia decyzji o zaostrzeniu kontroli na granicy ze Słowacją - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. W poniedziałek wieczorem premier Mateusz Morawiecki polecił szefowi MSWiA przeprowadzanie ostrzejszych kontroli.

Aktualizacja. Premier wydał polecenie odnośnie granicy polsko-słowackiej 

Poleciłem ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, aby wprowadzać kontrole na granicy polsko-słowackiej busików, busów, samochodów, autobusów, które można podejrzewać o to, że tamtędy migrują nielegalni imigranci - powiedział w poniedziałek w Kraśniku (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że udało się obronić granicę polsko-białoruską przed nielegalną imigracją.

- Jeżeli teraz jest mowa o przenikaniu nielegalnych imigrantów, to dla waszej wiedzy, bo wy prowadzicie rozmowy, które mają też pomóc nam wygrać wybory, wierzę w to, dla waszej wiedzy - szlakiem tzw. bałkańskim, przez Węgry, przez Słowację, przejeżdżają tacy nielegalni imigranci, bo nie ma granicy między Polską, a Słowacją, jest granica Schengen. My jej nie kontrolujemy, ale poleciłem ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, aby tam wprowadzać kontrole tych busików, busów, samochodów, autobusów, które można podejrzewać o to, że tamtędy migrują nielegalni imigranci, żeby nikt nam nie zarzucał również nieszczelności tamtej granicy - poinformował premier Morawiecki.

Migranci dostają się do Polski przez Słowację

Müller wskazywał na antenie Polsat News, że od jakiegoś czasu rząd otrzymuje informacje, że szlakiem bałkańskim przez Słowację do Polski dostają się nielegalni migranci. Jak mówił, migranci traktują Polskę i Słowację jako kraje transferowe, a docelowo zmierzają do Niemiec.

Gdy otrzymaliśmy te informacje, zaczęliśmy je weryfikować i w tej chwili przed nami ta decyzja, czy podjąć dodatkowe środki ochrony na granicy polsko-słowackiej, ale nie tylko polsko-słowackiej, bo analizujemy też jak może wyglądać potencjalny kierunek, jeżeli chodzi o imigrację z Lampedusy - powiedział rzecznik rządu. "Bierzemy pod uwagę zaostrzenie kontroli w tym obszarze, podjęcie kroków, które zabezpieczą te trasy" - dodał.

ZOBACZ: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Zaostrzone kontrole na granicy z Niemcami i Słowacją

Müller podkreślił, że w pierwszej kolejności analizowane jest wzmocnienie kontroli na granicy ze Słowacją, jednak rząd nie wyklucza także wzmocnienia kontroli na granicy z Niemcami, w związku z włoskim szlakiem migracyjnym. Müller zaznaczył, że decyzja nie została jeszcze podjęta, ponieważ polski rząd chce zrobić to w porozumieniu z naszymi partnerami.

Nie chcemy ich zaskoczyć tą decyzją, ale nie uzależniamy podjęcia tej decyzji od zgody innego kraju, bo chodzi o to, aby zabezpieczyć odpowiednio szlaki w taki sposób, aby na terytorium Polski i Niemiec nie dostawały się dodatkowe osoby - powiedział.

Dodał, że rząd jest "blisko, aby podjąć taką decyzję, ale chcemy jeszcze deklaracji ze strony Słowacji, jasności, czy nie podejmą własnych działań, ale najprawdopodobniej będziemy zmierzać w tym kierunku" - stwierdził. 

Polska ODWRACA SIĘ od Ukrainy? Szymczycha:Jesteśmy solidarni wobec Ukrainy wtedy kiedy nam to odpowiada
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE