Policzono żubry! Jest ich coraz więcej. Najwięcej w Nadleśnictwie Baligród [ZDJĘCIA]

2021-03-17 6:38

Przeprowadzone w ostatnich dniach liczenie żubrów żyjących w Bieszczadach wykazało wzrost liczebności. W naszym regionie żyje 719 żubrów, z czego 12 można oglądać w pokazowej zagrodzie w Mucznem. Rok temu było ich 677 i 9 w zagrodzie.

Obecnie stada żubrów żyją na terenie nadleśnictw: Baligród, Cisna, Komańcza, Lesko, Lutowiska i Stuposiany, a pojedyncze osobniki bywają obserwowane na pogórzu w zasięgu nadleśnictw: Bircza, Brzozów i Krasiczyn.

Jak podaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie w trakcie liczenia najliczniejszą populację, liczącą 291 osobników skupionych w 13 grupach, obserwowano w lasach Nadleśnictwa Baligród. Największe stado liczące 60 osobników zanotowano w okolicach Kalnicy pod Chryszczatą w Nadleśnictwie Baligród

- Prowadzenie monitoringu żubrów to zadanie powierzone nam w ramach projektu kompleksowej ochrony żubra w Polsce – zaznacza Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie - Wyniki tej inwentaryzacji są dokładne, ponieważ prowadzona jest w jednym wybranym dniu w marcu we wszystkich jednostkach, łącznie z gruntami prywatnymi. Zatem nie zachodzi obawa podwójnego odnotowania tych samych osobników. Natomiast monitoring zdrowotny stad prowadzimy przez cały rok. - dodaje

Coraz więcej żubrów

Od kilku lat naukowcy zajmujący się tym gatunkiem są zaniepokojeni zwiększeniem się populacji żubrów. Skutkuje to m.in. częstszymi szkodami w uprawach rolnych i leśnych. Wciąż rośnie kwota wypłacanych odszkodowań, natomiast zniszczenia w uprawach leśnych miejscami zagrażają trwałości drzewostanów.

Od ubiegłego roku wydane zostały decyzje Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o odstrzale sanitarnym do kilkudziesięciu osobników, odnaleziono też resztki kilkunastu żubrów, w tym zabitego przez niedźwiedzia.

W minionych latach 13 bieszczadzkich żubrów wyjechało do Bułgarii i Rumunii, gdzie zasiliły stada żyjące w tamtejszych górach.

RCKiK w Rzeszowie apeluje do "ozdrowieńców"
Sonda
Wygrałeś kiedyś w totolotka?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE