Stróż prawa udaremnił próbę kradzieży pieniędzy w sieci.

i

Autor: Pixabay

Rzeszów: Policjant pomógł zablokować cyber-oszusta

2020-04-10 14:10

Stróż prawa udaremnił próbę kradzieży pieniędzy w sieci.

Wiosenna pandemia koronawirusa sprawia że większość z nas zostaje w czterech ścianach swoich domów unikając zagrożenia. Aby zabić czas na kwarantannie o wiele częściej niż zazwyczaj korzystamy z sieci, co generuje olbrzymi ruch. Pole do popisu mają więc oszuści. Jeden z nich próbował wyłudzić dane do konta od mieszkanki naszego powiatu

Z Wydziałem Do Walki. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie, skontaktował się mężczyzna, który poinformował, że nieznana mu osoba przejęła konto znajomej na portalu społecznościowym. Następnie zaczęła rozsyłać wiadomości do znajomych i pod pretekstem pilnej płatności, prosiła o przekazanie kodu BLIK, wygenerowanego przez system bankowy. Podanie takiego kodu umożliwia wybranie pieniędzy z bankomatu lub dokonanie zakupów przez internet.

Dzięki instrukcjom, jakie podczas rozmowy telefonicznej, na bieżąco przekazywał pokrzywdzonej policjant, kobiecie udało się odzyskać konto i zamieścić informację o jego przejęciu. Następnie wprowadziła zmiany uniemożliwiające ponowne wykorzystanie jej konta przez sprawcę do dalszego wyłudzania pieniędzy.

Policja przypomina o dbaniu o bezpieczeństwo swoich kont w sieci. Posiadanie naszych danych pozwala na przykład na otwieranie rachunków bankowych, co na pewno nie skończy się dla nas dobrze.

Posłuchaj, czy maseczki chronią przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #002
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE