Podwyżki opłat za egzaminy na prawo jazdy "są obowiązkowe". Pojawił się apel

2023-01-18 17:32
Ceny za egzamin na prawo jazdy wzrosną
Autor: pixabay.com Ceny za egzamin na prawo jazdy wzrosną

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym zakłada, że ceny za egzaminy na prawo jazdy wzrosną. Są one jednak ustalane przez sejmiki, które ograniczają kwoty maksymalne. Związek Województw apeluje, aby nowe ceny były ustalane systemowo.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym zmienia ceny egzaminów na prawo jazdy. Jednak stawki nie są ustalane systemowo, a decydują o nich sejmiki województwa, co podyktowane jest uchwałą będącą aktem prawa miejscowego. Co to oznacza? Choć nowe prawo pozwala sejmikom ustalać ceny egzaminów, to prawodawcy określili jedynie górne granice, których nie da się przekroczyć. Nowelizacja zakłada, że egzamin teoretyczny nie może być droższy niż 50 zł, a egzamin praktyczny – 200 lub 250 zł, zależnie od kategorii.

Dla przykładu, egzamin teoretyczny kosztował w 2022 roku 30 zł, a praktyczny 140 zł. Jeśli sejmik zdecydowałby się na wprowadzenie maksymalnej stawki, to kandydat na kierowcę musiałby zapłacić odpowiednio 20 i 60 zł więcej.

Jednolita stawka dla wszystkich? Związek apeluje

Wprawdzie od stycznia to do sejmików należy decyzja odnośnie do cen za egzaminy w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego, jednak Związek Województw ma własne stanowisko w tej sprawie. Według niego podwyżki powinny być obowiązkowe, bowiem opłaty za egzaminy są podstawą budżetów WORD-ów – możemy przeczytać na portalsamorządowy.pl.

Jednolita cena za prawo jazdy w całej Polsce

W związku z tym Związek Województw rekomenduje jednolitą cenę w całej Polsce, która wynosiłaby 50 zł. Jeśli chodzi o egzaminy praktyczne, wartości cen byłyby zależne od kategorii. Czym swoje stanowisko argumentuje związek? Według analizy przeprowadzonej przez Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, wprowadzenie maksymalnych stawek za egzaminy na prawo jazdy pozwoliłoby zminimalizować straty ponoszone przez niektóre WORD-y.

Związek zwraca także uwagę na to, że od ostatniej nowelizacji, która miała miejsce w 2013 roku, wzrosło przeciętne wynagrodzenie miesięczne, a co za tym idzie, zwiększyły się koszty funkcjonowania WORD-ów, czyli m.in. koszty utrzymania floty, czy podatek od nieruchomości. Proponowane podwyżki według związku są także potrzebne do przeprowadzenia modernizacji i remontów.

Ciało 25-latka znaleziono w Rzeszowie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE