Podszywają się pod Pocztę Polską i zachęcają niską ceną. To oszustwo!

2022-11-25 9:24
Kolejne oszustwo na Pocztę Polską. Oszuści zachęcają niską ceną!
Autor: Poczta Polska/Pixabay.com

To już kolejne w ostatnim czasie oszustwo przed, którym ostrzega Poczta Polska. Zespół CERT ostrzega przed nową kampanią phishingową. Tak, jak w podobnych przypadkach chodzi o wyłudzanie danych osobowych i kart płatniczych. Tym razem oszuści zachęcają do odkupienia nieodebranych przesyłek i zachęcają niską ceną. Szczegóły w tekście.

Jak podała Poczta Polska w komunikacie, wykryte oszustwo prowadzi do wyłudzenia danych osobowych i kart płatniczych. - W treści wprowadzających w błąd komunikatów, publikowanych w mediach społecznościowych, pojawia się fałszywa informacja dotycząca rzekomej odsprzedaży nieodebranych przez klientów paczek Poczty Polskiej. Oszuści zachęcają do skorzystania z oferty i wpłaty niewielkiej kwoty (najczęściej od kilku do 20 zł) poprzez stronę, która wyłudza dane - wyjaśniono. Nieostrożny internauta może stracić wszystkie pieniądze zgromadzone na koncie, przekazując informacje o karcie płatniczej, login czy hasło do bankowości internetowej.

Bociany, które zostały na zimę w Polsce

Poczta Polska nie odsprzedaje przesyłek

Poczta Polska podkreśla, że nie prowadzi odsprzedaży niedoręczonych przesyłek. Co więcej, nigdy nie prosi poprzez wiadomości sms lub e-mail o dopłacenie do przesyłki.

- Kreatywność oszustów potrafi zaskakiwać, jednak prawie zawsze najlepszym remedium na tego typu akcje phishingowe jest zdrowy rozsądek i ostrożność. Jeżeli widzimy w Internecie krzykliwy szyld, zachęcający do odebrania paczki z atrakcyjną zawartością za symboliczną kwotę, to zadajmy sobie wpierw pytanie, czy w świecie rzeczywistym takie okazje się zdarzają - powiedział, cytowany w komunikacie rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski.

Poczta Polska: kilka zasad bezpieczeństwa

Jak dodał, żeby nie paść ofiarą cyberprzestępców, ochronić swoje dane i majątek warto zastosować kilka zasad np. uważnie czytać adresy stron przesyłanych zarówno w mailach jak i SMS’em, nie klikać w odnośniki otrzymane od nieznanych nadawców, nigdy nie odpowiadać na żądania podania danych personalnych, haseł i/lub loginów do kont czy zwracać uwagę na błędy w treściach odnośników (np. zamieniona kolejność liter lub podstawienie innych liter, cyfr), jeśli takie znajdziesz, prawdopodobnie jest do oszustwo.

Spółka przypomniała, że "www.poczta-polska.pl" jest jedyną oficjalną i bezpieczną strona internetowej poczty.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE