REGION: Podkarpacką Koleją Aglomeracyjną z Kolbuszowej do Rzeszowa i z powrotem!

i

Autor: Materiały prasowe/ M. Hubala Biuro Prasowe UMWP Rzeszów

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna: Z Kolbuszowej do Rzeszowa w pół godziny!

2022-01-04 15:10

Na tory wyjechało ponad 20 dodatkowych pociągów elektrycznych, dzięki którym trasę Rzeszów-Kolbuszowa będzie można pokonać średnio w około 30 minut. Pociągi będą kursowały przede wszystkich w godzinach szczytu, a pierwsze wystartują już po godzinie 6. To nie koniec udogodnień dla mieszkańców naszego regionu.

Cieszymy się z tego faktu, że wreszcie ta infrastruktura związana z zakończeniem prac nad trakcją elektryczną na linii 71 uruchamia w pełnym wymiarze Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną na odcinku Rzeszów-Kolbuszowa. Dziękujemy za współdziałanie samorządowi miasta i gminy Kolbuszowa oraz powiatowi kolbuszowskiemu. Ten wciąż trwający projekt Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej trwa nie tylko w postaci budowy infrastruktury dworcowej i przystankowej, ale jest też związany z pracą na liniach kolejowych. Myślę, że pełną efektywność kolej aglomeracyjna osiągnie w 2023 roku, kiedy w końcu przywrócimy połączenia z Rzeszowa do Jasionki - mówił wczoraj, podczas konferencji prasowej, marszałek województwa, Władysław Ortyl.

Nowe połączenie da mieszkańcom przede wszystkim wygodną i szybką podróż na trasie Kolbuszowa-Rzeszów-Kolbuszowa, którą pokonać będzie można średnio w około pół godziny pociągiem elektrycznych. Tych ponad 25 wyruszy łącznie na nowej linii Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, poszerzając tym samym ofertę regionalnych pociągów wojewódzkich. Przypomnijmy, w zeszłym roku w ramach PKA kursować zaczęły pociągi na trzech liniach: Rzeszów - Dębica - Rzeszów, Rzeszów - Przeworsk - Rzeszów oraz w niepełnym wymiarze na linii Rzeszów - Strzyżów - Rzeszów.

CZYTAJ TAKŻE: Podkarpacie: Wysyp wysokich mandatów! Rekordzista przekroczył prędkość o 77 km/h

Szybko i nowocześnie

To jest projekt, który daje większą ofertę dla podróżnych. Uruchomionych zostało 26 pociągów, które w godzinach szczytów przewożą pasażerów co pół godziny. Nowoczesna kolej to obiekty, które są przystosowane do osób niepełnosprawnych, ale też nowe perony, nowe dworce, oświetlenie, tablice informacyjne, systemy zabezpieczeń, a więc wszystko to, co służy takiej nowoczesnej obsłudze naszych podróżnych – mówiła wicewojewoda podkarpacka, Jolanta Sawicka.

Pojazdy, którymi będą podróżować pasażerowie z regionu, przystosowane są także do potrzeb matek z dziećmi oraz rowerzystów. Z myślą o tych ostatnich wydzielone zostały miejsca do przewożenia jednośladów. Ułatwienia przewidziane są także dla tych, którzy nie zdążą kupić biletu w kasie dworca - te będzie można nabyć w zainstalowanych w pociągach biletomatach, a płacić będzie można za nie zarówno gotówką, jak i kartą.

Maja Hyży spodziewa się czwartego dziecka: Jestem stworzona do bycia matką

Jaki będzie rok 2022?

Pytanie 1 z 8
Czy planujesz już wakacje?