Polacy złożą się na elektrownię jądrową? Minister Moskwa tłumaczy

i

Autor: Anna Sulencka/Pixabay

Polacy złożą się na elektrownię jądrową? Minister Moskwa wyjaśnia

2022-11-04 9:13

Polacy złożą się na elektrownię jądrową? W mediach pojawiła się informacja o tym, że rząd planuje wdrożyć nowy podatek od energii jądrowej, który zobaczymy na rachunkach za prąd. Głos w tej sprawie zabrała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rząd polski zaproponował Stanom Zjednoczonym wejście z ich kapitałem i odkupienie od nas 49 procent udziałów pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Pojawiło się pytanie – skąd wziąć resztę pieniędzy? Media powróciły do tematu tak zwanej opłaty jądrowej, którą Polacy mogliby zobaczyć za niedługo na swoich rachunkach za prąd. Głos w tej sprawie zabrała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która wytłumaczyła, że rząd nie planuje żadnej dodatkowej opłaty i przenoszenia kosztów budowy elektrowni jądrowej na Polaków.

- Nikt ze strony rządowej nie przekazał takiej informacji, że będzie jakakolwiek dodatkowa opłata za energetykę jądrową i nie planujemy żadnej dodatkowej opłaty na rachunku, żadnego przenoszenia tej inwestycji na obywateli - powiedziała Anna Moskwa.

Nie będzie podatku jądrowego

Minister uspokoiła Polaków mówiąc, że inwestycja przez najbliższe lata będzie realizowana ze środków budżetowych, a największe wydatki będą dopiero w latach 2026-2029.

Podkreśliła, że jeśli chodzi o pierwszy projekt, to strona amerykańska potwierdziła swoje zaangażowanie. Dodała, że rozmowy trwają też z innymi potencjalnymi inwestorami i funduszami inwestycyjnymi.

Węgiel w Porcie Gdańskim

Elektrownia jądrowa w Polsce. Jest alternatywna lokalizacja

Minister Moskwa przekazała też, że jest alternatywna lokalizacja dla elektrowni. Pierwszym wyborem ma być obszar Kopalino-Lubiatowo. Jednak w decyzji środowiskowej w drugiej kolejności wskazano Żarnowiec. Ostateczna decyzja w tej kwestii zapadnie w 2023 roku – to wariant optymistyczny, a bardziej realny – 2024 rok.

Anna Moskwa odniosła się także do informacji odnośnie przeprowadzenia referendum w kwestii atomu i jego lokalizacji w naszym kraju.

- Stawiamy na to, co już jest prowadzone, czyli na dialog z lokalną społecznością (...) zarówno na poziomie władz lokalnych jak i z mieszkańcami - zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że aktualnie poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce sięga już 80 proc. - Co ciekawe na tych terenach, gdzie ma być energetyka jądrowa, to poparcie jest najwyższe w całym kraju, powyżej 80 proc. - dodała.

Elektrownia jądrowa z korzyścią dla społeczności lokalnej?

Minister zaznaczyła, że każda inwestycja, a szczególnie taka jest szansą na lokalnej społeczności. Wśród korzyści Moskwa wymieniła między innymi zwiększenie miejsc pracy.

- Jest to niewątpliwa korzyść dla mieszkańców, nie mówiąc już o podatkach, które do gminy będą płynęły - zaznaczyła.