Nowe odkrycie! Astronomowie znaleźli najodleglejsze gwiazdy Drogi Mlecznej

2023-01-19 16:51
Nowe odkrycie! Astronomowie znaleźli najodleglejsze gwiazdy Drogi Mlecznej
Autor: pexels

Ta wiadomość to coś dla miłośników astronomii. Jak się okazuje, ramiona Drogi Mlecznej sięgają jeszcze dalej, niż do tej pory sądzono. Naukowcy odkryli najodleglejsze gwiazdy w naszej galaktyce. Znajdują się one w połowie drogi do... Andromedy, naszej najbliższej galaktycznej sąsiadki.

Najodleglejsze gwiazdy Drogi Mlecznej

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz (UC Santa Cruz). Astronomowie najdalsze gwiazdy w Drodze Mlecznej znaleźli... przypadkiem, przy okazji poszukiwań gwiazd zmiennych typu RR Lyrae.

Te wyjątkowe obiekty astronomiczne uznawane są za idealne świece standardowe. Co to znaczy? Są to gwiazdy, które ze względu na swoją charakterystykę, wykorzystywane są do ustalania odległości galaktycznych. Obiekty te wyróżniają się okresami pulsacji 0,2-1,2 dnia i amplitudami zmian blasku 0,2-1,5 wielkości gwiazdowych. Naukowcy szukali ich w galaktycznym halo Drogi Mlecznej. Występują one w tzw. gromadach kulistych i wykrywane były już niejednokrotnie w obszarze otaczającym dysk galaktyk. Ich znalezienie nie było zaskoczeniem, w przeciwieństwie do odległości, w jakiej się znajdują.

Astronomowie odkryto w sumie ponad 200 gwiazd typu RR Lyrae. Najbardziej oddalone znajdują się ponad milion lat świetlnych od Ziemi! Jest to połowa odległości od najbliższej galaktyki – sąsiadki Drogi Mlecznej, Andromedy. Dzieli je dystans 2,5 mln lat świetlnych!

Mieszkańcy wyrzucają śmieci do... zabytku! Sensacyjne odkrycie na osiedlu w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE