„Niepodległość szablą wywalczona”. W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie otwarto nową wystawę

2021-02-17 13:43
Wystawa Niepodległość szablą wywalczona
Autor: 89758 fot. 89758

Od wtorku, 16 lutego, w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, można oglądać kilkadziesiąt szabel z różnych okresów historycznych. Wszystko dzięki wystawie „Niepodległość szablą wywalczona”.

Na wystawie możemy zobaczyć kilkadziesiąt szabel z różnych okresów historycznych poczynając od XVII wieku, poprzez czas powstań narodowych, walk z sowieckim i niemieckim najeźdźcą, a kończąc na roku 1945. Zobaczymy równiez mundury i inne elementy wyposażenia wojskowego oraz bogatą ikonografię. Na wystawie prezentowane są także polskie tradycje niepodległościowe związane z tym rodzajem broni. To świetna okazja by prześledzić krótki zarys historii i rozwój szabli w Polsce na tle ewolucji broni białej w Europie. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, a także m.in. z Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wystawa potrwa do czerwca.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Koniec hamburgerów w McDonald's i Burger King?! Właściciele wielkich firm zapowiadają rewolucje!

Gdzie powinieneś jechać na urlop?

Pytanie 1 z 10
W jakich miejscach czujesz, że odpoczywasz?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE