Niepełnosprawni z Rzeszowa chcą żyć bez barier. Ratusz  w tym pomoże?

i

Autor: Fot.Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Niepełnosprawni z Rzeszowa chcą żyć bez barier. Ratusz w tym pomoże?

2022-05-05 18:35

Osoby niepełnosprawne nie mają wygórowanych oczekiwań wobec otoczenia. Chcą tylko być traktowane z szacunkiem i funkcjonować w mieście bez barier, które można usunąć. Ich przedstawiciele w Urban Lab opowiadali o swoim punkcie widzenia i o tym, co chcieliby zobaczyć w swoim mieście.

Głównymi bohaterami byli mieszkańcy, którzy na co dzień zmagają się niepełnosprawnościami. Podczas spotkania mówili o trudnościach, jakie spotykają na swojej drodze. A także o oczekiwaniach wobec otoczenia. Bardzo często, aby ułatwić im życie nie trzeba wiele. W rozmowie wzięli udział także przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Konradem Fijołkiem.

– Dla osób z niepełnosprawnościami bardzo ważne jest, aby mówić o dostępności. Sama jestem osobą niesłyszącą i potrzebuję tłumacza języka migowego, aby się z państwem porozumieć. Ja i moje środowisko mamy własny język i możemy między sobą rozmawiać, ale niestety jest bariera, która uniemożliwia nam kontakt z osobami słyszącymi. Jesteśmy taką mniejszością, która ma swoją kulturę, język i swoje środowisko. Chciałabym jeszcze prosić o to, aby patrzeć na nas w sytuacji, gdy osoba głucha załatwia sprawę w urzędzie i pomaga jej w tym tłumacz. Bo to my przychodzimy ze sprawą, a on nas wspiera. Byłoby też wspaniale, gdyby ludzie uczyli się przynajmniej podstaw języka migowego – apeluje Ewelina Polak.

Święto Paniagi w Rzeszowie. Pochód w amerykańskim stylu!

Nie tylko likwidacja barier architektonicznych

Prezydent Fijołek zapowiedział, że miasto będzie chciało zrobić więcej. Nie tylko zlikwidować bariery architektoniczne.

- Chcemy jak najszerzej włączyć osoby niepełnosprawne w proces podejmowania decyzji w mieście. A także budować w lokalnej społeczności świadomość tego, że są wśród nas ludzie potrzebujący dodatkowej troski. Po to, aby osoby z niepełnosprawnościami czuły się jak najlepiej – zapewnia Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Debata była częścią obchodów Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami oraz Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji uczestnicy wydarzeń wzięli udział w przemarszu osób niepełnosprawnych, pomiędzy ulicą 3 Maja a Rynkiem. Uczestnicy mogli ponadto przetestować symulator odczuć wieku starczego, poprowadzić osobę z niepełnosprawnością wzroku lub samemu przemierzyć trasę z użyciem białej laski, albo usiąść na wózku inwalidzkim i przejechać na nim wyznaczoną trasą.