Słup słoneczny

i

Autor: Obserwator Burz - Podkarpacie/Facebook

Na Podkarpaciu można było obserwować słup słoneczny: Na czym polega to piękne zjawisko? [ZDJĘCIE]

2020-11-27 9:42

Ognisty pionowy słup pojawił się na podkarpackim niebie. Nie była to łuna z pożaru, a zjawisko fizyczne zwane słupem słonecznym. Na czym polega? Wyjaśniamy.

Słup słoneczny na Podkarpaciu

Aura w całym kraju zaczyna coraz bardziej przypominać zimę. Temperatura spada poniżej zera, nie brakuje też miejsc, w których można było obserwować już pierwszy śnieg. Na Podkarpaciu za to, poza oznakami zimy, miłośników zjawisk meteorologicznych zachwycił słup słoneczny:

"W różnych rejonach Podkarpacia pokazał się świetnie uformowany słup słoneczny ? widzieliście?" - pyta na swoim profilu na FB Obserwator Burz - Podkarpackie i pokazuje foto od jednego z fanów wykonane w Stalowej Woli.

Na zdjęciu wykonanym o poranku widać przymrożone czubki drzew, dachy domów jednorodzinnych i to, co skupia wzrok najbardziej - czerwony, ognisty snop światła wychodzący zza dachów budynków i wznoszący się ku górze. To właśnie rzeczony słoneczny słup. Trzeba przyznać, że robi wrażenie niczym z filmu katastroficznego. Na czym polega to zjawisko? Wyjaśniamy poniżej.

Sonda
Czy obserwujesz zjawiska astronomiczne?

Słup słoneczny: Co to jest?

"Słup słoneczny lub słup świetlny (ang. „sun pillar” lub „light pillar”) – to pionowa wąska smuga światła, która rozciąga się w górę lub w dół od słońca lub innego jasnego źródła światła położonego nisko na horyzoncie. Smugi te mogą mieć wysokość od 5° do 10° a czasem są nawet wyższe. Wbrew naszej percepcji, snopy świetle nie są tak naprawdę pionowymi promieniami, to miliony kryształków lodu, które w określony sposób odbijają promienie (np. słoneczne)" - pisze portal naukowiec.org.

Na niebie można obserwować słupy górne i dolne. Ich kształty są różne - zależnie od budowy kryształków lodu. Bywa, że przerośnięte ścianki boczne kryształków lub wewnętrzne skazy mogą blokować odbijanie się promieni słonecznych - wówczas na niebie powstają różne świetlne łuki.

Posłuchaj o glicerydach, poznaj jego normy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Rezydentki kociej kawiarni tęsknią za klientami