Ministerstwo Cyfryzacji ma system, który analizuje przemieszczanie się telefonów Polaków

2020-08-03 10:37
Ministerstwo Cyfryzacji ma system, który analizuje przemieszczanie się telefonów Polaków
Autor: Unsplash/oleg_magni

O systemie, który sprawdza, w jaki sposób przemieszczają się Polacy na podstawie danych z ich telefonów powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji w rozmowie z Onetem. Czy taki monitoring jest anonimowy?

Ministerstwo Cyfryzacji wie, jak przemieszczają się Polacy

Ile osób wyjeżdża w weekend w Bieszczady, a ile nad morze z innych regionów Polski? Okazuje się, że ministerstwo cyfryzacji posiada takie dane i je analizuje. Marek Zagórski, szef ministerstwa cyfryzacji, powiedział w rozmowie z Onetem, że resort cyfryzacji pracuje nad "centralnym środowiskiem analitycznym":

- To system, który pozwala na opracowanie np. analiz dotyczących przemieszczania się Polaków, a dokładnie ich telefonów, pomiędzy różnymi regionami kraju m.in. na podstawie anonimowych danych od operatorów telekomunikacyjnych - wyjaśnił Zagórski.

Jak tłumaczył, takie dane pozwalają na lepsze przygotowanie się niektórych powiatów na ewentualny wzrost zakażeń. Nie jest bowiem tajemnicą, że jeśli z miejsca, w którym mamy do czynienia z dużym ogniskiem koronawirusa wyjdzie duża liczba osób w inny rejon Polski, to i tam może dojść do rozprzestrzeniania się COVID-19.

Czy rząd śledzi Polaków?

Co ważne, minister cyfryzacji podkreślił, że wszystkie zebrane dane są anonimowe. To jedynie liczby, które mówią o tym, ilu użytkowników przemieściło się z punktu A do B.

Aplikacja ProteGO Safe

Dodajmy, że w Polsce funkcjonuje też darmowa aplikacja ProteGO Safe, która informuje użytkowników o tym, czy mieli kontakt z osobą zarażoną. Więcej o apce pisaliśmy w artykule poniżej:

Posłuchaj, jak nawilżać suche powietrze w domu – i dlaczego warto to robić. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Tłumy na tatrzańskich szlakach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE