Mieszkasz w bloku? Na pewno zapłacisz podatek od deszczu. Ile będzie wynosił?

2020-10-05 7:51
Mieszkasz w bloku? Na pewno zapłacisz podatek od deszczu. Ile będzie wynosił?
Autor: Pixabay

Założenia podatku od deszczu jest proste - im więcej działki jest zabudowanej, tym wyższa będzie opłata. W przypadku mieszkańców bloków opłata może być najwyższa. Czyli jaka? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Podatek od deszczówki: Nowe przepisy

Cel jest szczytny, bo to walka z suszą. W praktyce jednak projekt specustawy antysuszowej budzi wiele pytań. W praktyce oznacza, że rząd sięgnie głębiej do kieszeni wielu Polaków.

Do tej pory taki podatek płaciło niewielu właścicieli nieruchomości - głównie centra handlowe. Nieruchomość musiała mieć powyżej 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, a działka zabudowana w 70 procentach. Nowe przepisy sporo zmieniają - opłaty będą naliczane już przy działkach powyżej 600 metrów kwadratowych przy zabudowie powyżej 50 procent. A to oznacza, że podatek od deszczu zapłacą właściciele domów jednorodzinnych, mieszkańcy bloków, czy szkoły.

Podatek od deszczu w blokach i domach: Ile wyniesie?

Podatek można zmniejszyć prowadząc na działce retencję wody, na przykład zbierając ją do beczek na deszczówkę. W blokach jednak takie działanie często będzie logistycznie niemożliwe. To nie koniec problemów spółdzielni. W wielu miejscach bloki zajmują całą powierzchnię działki, a to oznacza najwyższy możliwy podatek.

W projekcie zaproponowano, aby opłata dla nieruchomości bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem wyniosła 1,50 zł za 1 m2 na 1 rok. Związek Miast Polskich wylicza, że opłata może wynieść nawet 840 złotych rocznie w przeliczeniu na mieszkańca bloku. Podobne kwoty zapłacą mieszkańcy domów.

Nowe budownictwo, bezczynszowe też może oznaczać spory wydatek - deweloperzy zwykle zostawiają na działkach minimalną dopuszczalną ilość zieleni kostkując parkingi i podjazdy.

Dlatego Związek Miast Polskich uważa, że przepisy powinny zostać zmienione:

– Dobrze, że rząd chce walczyć z suszą, ale niech nie robi tego w najgorszy z możliwych sposobów, czyli kolejnym podatkiem – mówi Marek Wójcik ze ZMP w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Podatek od deszczu: Od kiedy?

Podatek od deszczówki ma wejść w życie na początku 2021 roku. 

POSŁUCHAJ: O wymianie pieców na ekologiczne mówi Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prezydenta Tarnowa
ESKA XD #003
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE