Marzy Ci się praca ratownika GOPR? Wkrótce rusza rekrutacja w Bieszczadach!

2020-12-17 12:31
BIESZCZADY: Miał hipotermię, był też osłabiony i przemoczony! Akcja ratunkowa GOPR-owców!
Autor: GOPR Bieszczady

Bieszczadzka grupa GOPR rekrutuje. Już wiadomo, że egzaminy odbędą się od 2 do 5 lutego w przyszłym roku. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać się do elitarnej grupy? Jak zostać ratownikiem GOPR? Wyjaśniamy!

Egzamin na ratownika GOPR

Pierwszym krokiem do zostania ratownikiem GOPR jest złożenie dokumentów i podejście do egzaminu kandydackiego. Egzamin corocznie odbywa się w styczniu w schronisku na Połoninie Wetlińskiej oraz na wybranym stoku narciarskim w Bieszcadach. Aby przystąpić do takiego egzaminu wymagane jest posiadanie kompletnego ekwipunku turystycznego do poruszania się w górach w warunkach zimowych i kompletnego sprzętu do jazdy na nartach. 

Uczestnicy egzaminu we własnym zakresie ponoszą koszt dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia.

Zdany egzamin na GOPR-owca i co dalej?

Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu i spełnieniu powyższych wymagań adept uchwałą Zarządu zostaje przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpoczyna staż kandydacki. Trwa on od 2 do 5 lat, podczas którego trzeba odbyć przynajmniej 120 godzin rocznie – pełniąc dyżury w stacjach ratunkowych i poznając specyfikę służby górskiej.

Warunkiem do przystąpienia do dyżurów jest ukończenie przez kandydata Kursu KPP. W tym okresie kandydat zobowiązany jest do odbycia szeregu szkoleń, zadań i aktywności. W trakcie szkoleń kandydaci zdobywają wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych a także wspinaczki i technik linowych.

Uczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców. Po ich zaliczeniu kandydat kierowany jest na kurs podstawowy I-go stopnia ratownictwa górskiego. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Bieszczadzkiej GOPR podejmuje decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników. Uroczystość przyrzeczenia oraz mianowanie odbywa się w Dniu Ratownika

Kto może zostać ratownikiem GOPR?

Jeżeli chcesz dołączyć GOPR-owców, musisz spełniać następujące wymagania:

  • wiek powyżej 18 roku życia;
  • nienaganny stan zdrowia;
  • bardzo dobra znajomość topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej);
  • preferowane jest zamieszkanie w województwie podkarpackim;
  • konieczna jest bardzo dobra umiejętność jazdy na nartach.

Więcej o tym, jak zostać ratownikiem GOPR w Bieszczadach można przeczytać na stronie bieszczady.gopr.pl. Wszystkich chętnym życzymy powodzenia!

Czy mógłbyś zostać policjantem w drogówce? Rozwiąż ten test i przekonaj się!

Pytanie 1 z 18
Gdy kogoś nie znam, oceniam go po jego wyglądzie
Posłuchaj, dlaczego częste a małe posiłki nie zawsze odchudzają. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Jak dokarmiać ptaki zimą, by nie zrobić im krzywdy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE