Marsz Równości ponownie w Rzeszowie. Znamy datę!

2022-07-06 14:40
Marsz Równości w Rzeszowie: Tadeusz Ferenc chciał zakazać, Konrad Fijołek wspiera
Autor: Pixabay

Marsz Równości wraca do Rzeszowa po ponad 2-letniej przerwie. Odbędzie się już 10 września pod hasłem "Idziemy po równość i pokój". Wśród postulatów likwidacja tzw. stref anty-LGBT i usunięcie katechezy ze szkół.

Ostatni Marsz Równości odbył się w czerwcu 2019 roku i barwnym korowodem wyruszył z Mostu Narutowicza w stronę Urzędu Wojewódzkiego. Odbyła się wtedy także kontrmanifestacja zorganizowana przez środowiska narodowców. Dzięki temu, że całe wydarzenie pilnowała policja nikomu nie stała się krzywda. Rok później marsz nie odbył się przez pandemię COVID-19. Wydarzenie powraca do Rzeszowa jednak dopiero teraz. Taką informację podali organizatorzy za pośrednictwem mediów społecznościowych. W tym roku do petycji o prawa osób LGBTQIA+, dołączy apel i wsparcie uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy.

Marsz Równości w Rzeszowie: strefy anty-LGBT muszą zostać uchylone

Marsz Równości odbędzie się 10 września 2022 roku. Organizatorzy już teraz ogłaszają postulaty marszu. Na górze listy znajduje się likwidacja tzw. stref anty-LGBT.

- Zarówno te przeciwko tzw. "ideologii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych", jak i te ordoiurisowe karty przyjęte w celu zablokowania działań pomocowych wymienionych w warszawskiej "Deklaracji LGBT+" opracowanej przez organizację Miłość Nie Wyklucza i podpisanej przez Trzaskowskiego. Protestujemy przeciwko próbom zablokowania i zdelegalizowania samorządowej pomocy ukierunkowanej na społeczność LGBTQIA+ - informują organizatorzy Marszu Równości w Rzeszowie.

Kolejne postulaty dotyczą: równości małżeńskiej, włącznie z prawem adopcji dzieci, rozszerzenia katalogu mowy nienawiści kodeksu karnego o orientację seksualną i tożsamość płciową oraz konsekwentnego stosowania go wobec osób ze świata polityki, samorządu, organizacji pozarządowych, kościoła, mediów tradycyjnych i społecznościowych.

Michał Szpak o swoim nowym alterego, czyli Jowiszji

Usunąć katechezy z polskiej szkoły

Na tym nie koniec. Organizatorzy postulują także o usuniecie katechezy z polskich szkół i zastąpienia jej etyką oraz edukacją antydyskryminacyjną i seksualną opartą na standardach WHO. Oprócz tego żądają „prostej administracyjnej procedury metrykalnego uzgodnienia płci, na podstawie oświadczenia, bez konieczności wędrówki po lekarzach. A także refundacji operacyjnej korekty płci”.

- Postulujemy opracowanie we współpracy z organizacjami LGBTQIA+ programów zdrowia psychicznego ze szczególnym uwzględnieniem osób LGBTQIA+. A także bezwzględny zakaz pseudonaukowej "terapii konwersyjnej" – wymieniają przedstawiciele Marszu Równości w Rzeszowie.

Zaproszenie dla prezydenta Konrada Fijołka

Organizatorzy wystosowali także publiczne zaproszenie dla prezydenta Rzeszowa.

- Poprosimy prezydenta Rzeszowa, Konrada Fijołka, o patronat. Już teraz zapraszamy go do przyjścia na Marsz – piszą.

Kolejne szczegóły dotyczące Marszu Równości będą systematycznie ogłaszane w sieci.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE