Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców. Co to takiego i kiedy mija termin?

2022-01-25 15:35
PODKARPACIE. Mały ZUS plus dla przedsiębiorców. Co to takiego i kiedy mija termin?
Autor: ZUS

To już ostatni dzwonek, aby skorzystać z Małego ZUS-u plus. Przedsiębiorcy, którzy nie korzystali z tej ulgi wcześniej, do urzędu powinni się zgłosić do końca stycznia. Nie dotyczy to jednak tych przedsiębiorców, którzy nadal spełniają warunki, a z ulgi korzystali w ubiegłym roku. Czym jest Mały ZUS Plus?

Czym jest Mały ZUS Plus? - Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości - mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim. Mały ZUS Plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

CZYTAJ TAKŻE: Ma pomóc w wykrywaniu Parkinsona. Specjalny program naukowców z Politechniki Rzeszowskiej

Kto skorzysta z ulgi Mały ZUS Plus?

Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Z Małego ZUS Plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne.

Co ważne, każdy korzystający z Małego ZUS plus w 2022 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 r. (do 20 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2021 r. (w terminie do 20 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Na Podkarpaciu z Małego ZUS-u plus w 2021 skorzystało ponad 10 tys. przedsiębiorców, w całym kraju 327 tys.

Zamieć w Rzeszowie. Pogodowa masakra w stolicy Podkarpacia
Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE