Kuria w Rzeszowie a koronawirus: Przyjmujcie Komunię świętą do ust

2020-03-12 8:53
Kuria w Rzeszowie a koronawirus: Przyjmujcie Komunię świętą do ust
Autor: Pixabay

Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie wydał komunikat w związku z koronawirusem. Msze w naszym regionie nie będą odwołane. To nie wszystko.

Szkoły, uczelnie wyższe i instytucje kultury decyzją premiera są od dziś zamknięte. Wszystko po to, by groźny koronawirus miał "mniejsze pole do popisu". Nie dotyczy to jednak galerii handlowych, czy kościołów. Czy słusznie?

Koronawirus: Diecezja w Rzeszowie wydaje komunikat

Diececja w Rzeszowie postanowiła zakomunikować, że w związku z zagrożeniem koronawirusem wszelkie msze, nabożeństwa, rekolekcje, czy pogrzeby będą odbywały się tak, jak zwykle. Osoby starsze powinny jednak unikać wychodzenia z domów i skorzystać z transmisji powyższych. Kuria apeluje przy tym o przestrzeganie zasad higieny i... podtrzymywanie zwyczaju przyjmowania Komunii świętej do ust. Dopuszczalne jest jednak przyjmowanie jej na rękę, ale Hostię należy spożyć na oczach kapłana - nie wolno odchodzić z nią od ołtarza.

Cała treść komunikatu brzmi następująco:

"Komunikat Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

W związku z ogłoszonym przez władze zagrożeniem koronawirusem Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazuje duszpasterzom i wiernym następujące informacje i zalecenia:

1. Na dzień dzisiejszy w diecezji rzeszowskiej nie przewiduje się zamykania świątyń ani odwoływania Mszy świętych, nabożeństw i rekolekcji parafialnych, pogrzebów oraz innych zgromadzeń religijnych odbywających się w kościołach, kaplicach, na cmentarzach lub w budynkach kościelnych. Nadal normalnie będą działać instytucje diecezjalne – kuria i sąd biskupi.

2. Osoby starsze, chore oraz mające z różnych przyczyn osłabioną odporność organizmu, powinny zachować szczególną ostrożność i bez potrzeby nie narażać swojego zdrowia na niebezpieczeństwo. Zachęca się te osoby do pozostania w domach i śledzenia transmisji Mszy świętych w środkach społecznego przekazu, m.in. Mszy świętej z katedry rzeszowskiej transmitowanej przez Katolickie Radio Via w każdą niedzielę o godz. 9.00.

3. Uczestników nabożeństw prosimy o przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

4. Zachęcamy do podtrzymywania zwyczaju przyjmowania Komunii świętej do ust. Jeżeli jednak wierni z obawy przed zarażeniem będą chcieli przyjąć Komunię świętą na rękę należy jej udzielić w takiej formie. W takim przypadku proszę, aby wiernych pouczyć, że Komunię należy przyjmować na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Komunię świętą do ust – w żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza.

5. Jeśli chodzi o rekolekcje szkolne, wiążące są decyzje podejmowane przez dyrektorów placówek lub organy prowadzące szkoły.

6. Prosimy wiernych o przestrzeganie zaleceń odpowiednich służb rządowych, samorządowych, medycznych i sanitarnych.

7. Wszystkich prosimy o zachowanie spokoju i nie uleganie panice. Zachęcamy wszystkich diecezjan do adoracji Najświętszego Sakramentu oraz do modlitwy o wygaśniecie epidemii słowami suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny…”.

ks. Piotr Steczkowski

Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie"

Dodajmy, że Dominikanie w Rzeszowie, mimo zaleceń Kurii, w ramach prewencji, zdecydowali się na udzielanie Komunii właśnie na rękę. Taka decyzja wydaje się bardziej rozsądna z medycznego punktu widzenia.

Czy Waszym zdaniem kościoły powinny być zamknięte tak, jak szkoły? Dajcie znać w naszej sondzie:

Bartosz Kurek opowiada o sytuacji z koronawirusem
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE