Koronawirus: UOKiK informuje, czy dostaniemy zwrot pieniędzy przy rezygnacji z wycieczki

2020-03-03 11:49
Koronawirus: UOKiK informuje, czy dostaniemy zwrot pieniędzy przy rezygnacji z wycieczki
Autor: Pixabay

Miałeś zaplanowany urlop we Włoszech, ale w związku z koronawirusem boisz się tam lecieć? Co zrobić w takich sytuacjach? Czy nasze pieniądze przepadną?

Biuro podróży ma obowiązek zwrócić pieniądze

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zdecydował się rozwiać wątpliwości urlopowiczów, którzy zapłacili za wycieczki w rejony, które są teraz objęte koronawirusem i przez to boją się o swoje zdrowie. Okazuje się, że zgodnie z prawem konsumenckim, biuro podróży ma w takich sytuacjach obowiązek zwrócić nam wpłacone pieniądze.

"Zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych podróżny może bezpłatnie odstąpić od umowy o udział w wycieczce lub wczasach w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego" - czytamy w komunikace.

Podróżny musi złożyć wniosek w biurze podróży, a to ma obowiązek sprawdzić, czy w miejscu, do którego planowaliśmy lecieć, istnieje realne zagrożenie zdrowia. Pomocne mogą być tu komunikaty WHO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czy Głównego Inspektora Sanitarnego:

- W przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych umów z biurami podróży zachęcam do korzystania z darmowej pomocy prawnej świadczonej przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumenta – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Co ważne, możemy ubiegać się jedynie o zwrot wpłaconych wcześniej pieniędzy, ale nie o odszkodowanie.

Nie otrzymamy zwrotu pieniędzy za bilet lotniczy

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku zwrotu pieniędzy za bilet lotniczy. Okazuje się, że nie ma przepisów, które by to regulowały:

- Kwestia zwrotu biletów lotniczych nie jest tak szczegółowo uregulowana jak odstąpienia od wycieczki z biurem podróży. Nie ulega jednak wątpliwości, że linie lotnicze także powinny zachować się odpowiedzialnie i monitorować bieżącą sytuację aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia pasażerów – dodaje prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Koronawirusa nie ma na Podkarpaciu

Dodajmy, że obecnie na Podkarpaciu nie odnotowano ani jednego przypadku zarażenia koronawirusem. Tadeusz Ferenc odwołał imprezy masowe w mieście, a MPK starannie dezynfekuje autobusy.

Sprawdzamy jak reagują polskie służby na chorego z koronawirusem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE