Koronawirus: Katedra Rzeszowska zachęca do spowiedzi. Konfesjonały zabezpiecza folią

2020-03-20 9:03
Koronawirus: Katedra Rzeszowska zachęca do spowiedzi. Konfesjonały zabezpiecza folią
Autor: Pixabay

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Jak świętować w czasie pandemii? Czy spowiedź w kościele jest na pewno dobrym pomysłem? Kuria prosi, by nie przyjeżdżać do nich osobiście.

Niedziela wielkanocna wypada już 12 kwietnia. Wszystko wskazuje na to, że co tego czasu pandemia koronawirusa będzie trwała w najlepsze. Dla katolików może być to trudny czas, bo święta wielkanocne wiążą się z różnymi uroczystościami w kościele i spowiedzią. Jedno z przykazań kościelnych brzmi:

"Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię świętą".

Komunii z kolei nie można przyjmować mając na sumieniu grzechy, czyli nierozłącznie wiąże się to właśnie z sakramentem spowiedzi. Jak to uczynić w dobie koronawirusa?

Katedra Reszowska zabezpiecza konfesjonały folią

Katedra Rzeszowska już 18 marca informowała o możliwości spowiedzi, a nawet adoracji Najświętszego Sakramentu. Duchowni dodają, że konfesjonały są zabezpieczane folią i dezynfekowane. Czy daje to jednak gwarancję nieprzenoszenia groźnego wirusa? To pytanie pozostawiamy otwarte. Komunikat zaś brzmi następująco:

"W dni powszednie (poniedziałek-sobota) w dolnym kościele jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu od godz.7.30 do godz.18.00. Jest także możliwość spowiedzi w godzinach 10.00-12.00 i 16.00-18.00. Konfesjonały zabezpieczone są folią oraz regularnie dezynfekowane".

Dominikanie zrezygnowali z mszy świętych

Zupełnie inne podejście do czasów pandemii mają na przykład rzeszowscy Dominikanie. Ci zrezygnowali z mszy zupełnie. Kościół jest otwarty jedynie do indywidualnej modlitwy> Eksponują za to na swojej stronie internetowej kontakt telefoniczny i mailowy, a nabożeństwa transmitują w sieci:

"Jeżeli ktoś potrzebuje porozmawiać, o coś zapytać. Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Tel. stacjonarny do klasztoru 17 860 91 30"

Bracia nie informują jeszcze, jak będzie wyglądała spowiedź przed Wielkanocą.

Diecezja Rzeszowska a koronawirus

Diecezja także milczy w kwestii ewentualnej spowiedzi. Można za to znaleźć na jej stronie informację, że rozprawy w Sądzie Biskupim są odwołane, a Kuria prosi o załatwianie spraw drogą telefoniczną:

"Pragnę poinformować, że do 27 marca br. Kuria Diecezjalna i Sąd Biskupi będą działać w trybie ekstraordynaryjnym. Zarówno w kancelarii Kurii, jak i Sądu, będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-13.00. Przesłuchania stron i świadków w Sądzie zostają odwołane.

Bardzo proszę, żeby bez rzeczywistej potrzeby nie przyjeżdżać do Kurii i Sądu.

W przypadkach, gdy jest to możliwe, proszę załatwiać sprawy i przekazywać informacje lub zapytania: telefonicznie, przez pocztę elektroniczną lub pocztą tradycyjną (tel. 17 852 44 19 [Kuria], tel. 17 852 44 15 [Sąd Biskupi], e-mail: kuria@diecezja.rzeszow.pl)".

Ola Kot w czasie kwarantanny pomaga innym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE