Koci żwirek w aucie. Dlaczego warto wozić go zimą?

i

Autor: Pixabay.com/unsplash.com

Ciekawostki

Koci żwirek w aucie. Dlaczego warto wozić go zimą?

2023-11-07 9:33

Jak w zmaganiach z zimową aurą pomóc może koci żwirek? Wbrew pozorom może okazać się on wyjątkowo przydatny w przypadku kilku częstych sytuacji, z którymi mierzy się każdy kierowca. Oto dlaczego warto wozić zimą koci żwirek w aucie!

Zimowa aura bywa prawdziwym wyzwaniem dla kierowców. Odśnieżanie samochodów, trudne warunki na drogach, wszechobecna wilgoć i niskie temperatury skutecznie potrafią utrudnić życie niejednemu prowadzącemu. Rozwiązaniem w przypadku niektórych z wymienionych problemów może okazać się… żwirek dla kota.

Dlaczego warto wozić koci żwirek w aucie?

Odpowiedź jest prosta – potrafi on uratować sytuację w przypadku zakopania się auta w śniegu i gromadzącej się w nim wilgoci. Ważne jest jednak, by wybrać odpowiedni rodzaj żwirku dla kota. Musi on nie tylko posiadać silne właściwości absorbujące, ale także nie zbrylać się, jak najdłużej zachowując swoją formę. W całej gamie produktów tego typu jeden rodzaj spełnia takie wymagania. Mowa o żwirku sylikatowym.

Czym jest żwirek sylikatowy?

Silikatowy żwirek dla kota – często błędnie określany mianem żwirku silikonowego - produkowany jest z krzemionki. Ma on postać na wpółprzezroczystych, suchych granulek. W dotyku przypominają one plastik. Nie o jego wygląd jednak chodzi, a właściwości. Krzemionka, z której jest zrobiony, skutecznie absorbuje wilgoć, równocześnie granulki żwirku nie rozpadają się od razu. To właśnie te właściwości sprawiają, że żwirek doskonale sprawdza się zimą w samochodzie.

Dźwig runął na ziemię, zabijając operatora. Policja poszukuje tych osób

Żwirek dla kota na wilgoć w aucie

Absorbujące właściwości żwirku sylikatowego sprawdzą się doskonale nie tylko w kociej kuwecie, ale także w samochodzie. Szczególnie jesienią i zimą, gdy normą jest deszczowa pogoda i śnieg. Niejeden kierowca musi zmagać się wtedy z zaparowanymi szybami w aucie. Często są one efektem gromadzącej się w pojeździe wilgoci – szczególnie na dywanikach. Rozwiązanie, które może znacznie ograniczyć pojawianie się tego problemu, to wożenie w kabinie kierowcy woreczka wypełnionego żwirkiem. Ważne, by nie był on foliowy. Musi być przepuszczalny, tak by wilgotne powietrze miało jak najlepszy dostęp do żwirku. Najlepiej, gdy będzie wykonany z siateczki. Położony w okolicy deski rozdzielczej, nawiewów czy pod przednia szybą będzie doskonale absorbować nadmiar wilgoci z powietrza.

Żwirek dla kota na ruszanie w zimie

Koci żwirek sylikatowy może ułatwić także ruszanie samochodem w zimie, na śliskiej powierzchni. Dzięki temu, że krzemionkowe granulki nie rozpadają się szybko pod wpływem wilgoci, działają jak piasek. Wystarczy podsypać żwirkiem koła. Znacznie ułatwi to złapanie przyczepności, nawet na lodzie, a w efekcie bezproblemowe ruszenie samochodem. Równocześnie żwirek może pomóc w sytuacji, gdy podczas wyjeżdżania, koła auta zaczynają boksować.