Jerzy Skolimowski dziś w Rzeszowie. Na premierze polskiego kandydata do Oskara "IO"

2022-09-23 10:27
Jerzy Skolimowski dziś w Rzeszowie. Na premierze polskiego kandydata do Oskara IO
Autor: Facebook.com/Podkarpacka Komisja Filmowa

W piątek w Kinie Zorza w Rzeszowie odbędzie się premiera "IO" Jerzego Skolimowskiego. Po premierze widzowie będą mieć okazję spotkać się z twórcami filmu, którzy opowiedzą o kulisach pracy na planie.

Premiera filmu "IO" odbędzie się w Rzeszowie z dwóch powodów. Zdjęcia kręcono na Podkarpaciu, a Podkarpacka Komisja Filmowa dołożyła do niego 300 tys. zł z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Dzieło Jerzego Skolimowskiego zbiera same dobre recenzje. Stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. W sierpniu film został ogłoszony polskim kandydatem do Oskara.  

"IO" Jerzego Skolimowskiego. O czym opowiada film? 

To historia osiołka o imieniu "IO", będąca współczesną interpretacją filmu Roberta Bressona pt. "Na los szczęścia, Baltazarze!" z 1966 roku. Tytułowy bohater regularnie trafia w ręce nowych właścicieli, którzy wchodzą w interakcje z niewinnym zwierzęciem, obnażając przywary, przymioty, namiętności i problemy naszego społeczeństwa. Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności.

Premiera regionalna filmu odbędzie się w piątek o godz. 19 w Kinie Zorza. W repertuarach kin zobaczyć go będzie można od 30 września. 

"Ania" - zwiastun filmu o Annie Przybylskiej. Wzrusza do łez!
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE