REGION: Jak zachować się w czasie burzy? Strażacy podpowiadają

i

Autor: Unsplash.com/ Johannes Plenio

Jak zachować się w czasie burzy? Strażacy podpowiadają

2022-05-12 12:10

Popada dzisiaj i zagrzmi, miejscami niewykluczony jest także grad. Spece od pogody, mieszkańców Podkarpacia ostrzegają dziś przed nawałnicami, które przez region mają przechodzić już od południa. Tym towarzyszyć będą silne podmuchy wiatru, które chwilami mogą się rozpędzić nawet do 95 km/h.

Synoptycy z krakowskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali dziś dla Podkarpacia dwa pogodowe alerty, w których ostrzegają przed burzami z gradem. Do godziny 20.00 obowiązuje ostrzeżenie I-go stopnia, wydane dla północnych powiatów naszego województwa. Spaść może tam do 15 mm deszczu, wiatr zaś w porywach może się rozpędzić do 80 km/h. Bardziej niebezpieczna aura zapowiada się w pozostałej części regionu, gdzie podmuchy mogą sięgać nawet 95 km/h. Taka pogoda może się utrzymywać nawet do godziny 21.

Wywiad z Krystianem Ochmanem na chwile przed jego eurowizyjnym występem

Jak zachować się podczas burzy?

W związku z prognozami, podkarpaccy strażacy przypominają, by:

  • W czasie burz nie parkować samochodów pod drzewami, billboardami czy liniami energetycznymi.
  • Nie szukać schronienia na terenach zadrzewionych - złamana gałąź lub konar mogą zrobić przechodniom krzywdę
  • Nie należy się również pod słupami, liniami energetycznymi oraz pod lekkimi konstrukcjami, jak przystanek autobusowy

A co jeśli nawałnica zastanie nas w samochodzie?

- Gdy jedziemy samochodem należy zmniejszyć prędkość jazdy. Musimy mieć też świadomość, ze wyjeżdżając z zalesionego, osłoniętego lub zabudowanego terenu gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem, doprowadzając w konsekwencji do wypadku - przypomina rzecznik podkarpackich strażaków Marcin Betleja.

Dodaje też, że burzę, jeśli mamy taką możliwość, najlepiej przeczekać w budynku. Warto też sprawdzić, czy mamy w domu latarki i zapasowe baterie, ponieważ w trakcie nawałnic dojść może do zerwania linii energetycznych, czyli do przerw w dostawie prądu. Silne podmuchy wiatru mogą narobić też szkód na balkonach i tarasach - warto będzie więc pozabierać stamtąd przedmioty, które wiatr może przewrócić lub zdmuchnąć.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE