Gratka dla fanów rowerowych trików: W Rzeszowie i Mielcu powstaną pumptracki

2020-01-22 9:25
Przykładowy pumptruck w naszym województwie
Autor: Urząd Miasta w Mielcu

W Mielcu inwestycja będzie finansowana z budżetu obywatelskiego. W Rzeszowie powstanie przy okazji budowy stoku narciarskiego na osiedlu Matysówka.

Czym jest pumtrack?


Pumptrack to po prostu tor do nauki podstaw i doskonalenia techniki wyczynowej jazdy na rowerze. W dużym uproszczeniu można wyobrazić go sobie jako teren pokryty sztucznie nasypanymi wniesieniami z utwardzoną nawierzchnią. Profesjonalne pumptrucki są bezpieczniejsze od tych tworzonych na dziko, na przykład w lasach.

Pumptrack w Rzeszowie

W Rzeszowie zabezpieczono już pieniądze na koncepcje budowy takiej atrakcji. Pomysłodawcą jest stowarzyszenie RoweryRzeszów.pl. Pumptrack miałby być wybudowany przy stoku narciarskim na osiedlu Matysówka w Rzeszowie. Takiego miejsca jeszcze nie ma w stolicy regionu, a na pewno się nie zmarnuje.
Rowerzyści marzą też o dwóch trasach do szybkich zjazdów na stoku do szkoleń i robienia zawodów, wyciągu dla rowerów i wypożyczalni sprzętu. Chcą, by to miejsce przez cały rok tętniło życiem, pozwalało na rozrywkę na świeżym powietrzu, ale też organizowanie tu różnych rowerowych imprez sportowych.

- Pumptrack to inwestycja której brakuje w rzeszowskiej infrastrukturze rowerowej, mamy już Skate Park dla średnio zaawansowanych rowerzystów, mamy również dirtpark dla zaawansowanej jazdy wyczynowej, ale brakowało nam toru do nauki podstaw tj. Pumtrack. Wstępne rozmowy odnośnie budowy małego pumptracka toczą się z Zarządem Zieleni Miejskiej na działce w lokalizacji przy Milenium Hall lub park na osiedlu Kmity (lokalizacja ta nie jest jeszcze pewna). Grupa entuzjastów rowerowych chce wybudować taki tor o nawierzchni bitumicznej z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, a drugi służący do rozgrzewki o nawierzchni ziemno-szutrowej ma powstać przy planowanym stoku narciarskim na Matysówce - informuje stowarzyszenie.

Pozostaje mieć nadzieje, że wszystkie inwestycje pójdą zgodnie z planem.

Pumptrack w Mielcu


W Mielcu pumptrack pojawi się na osiedlu Smoczka przy ul. Powstańców Warszawy (skrzyżowanie z ulicą Szarych Szeregów). Będzie finansowany z MBO:
- Pumptrack w głosowaniu na projekty ogólnomiejskie mieleckiego MBO uzyskał obok boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 3 najwięcej głosów (3591). Kosztorys tego zadania oszacowano na 450 tys. zł. Przedmiot zamówienia obejmuje wykonanie w pierwszej kolejności dwóch wariantów koncepcji architektonicznej, a następnie po wybraniu jednej z nich, wykonanie dokumentacji projektowej i realizację inwestycji w terminie 180 dni od podpisania przez wykonawcę umowy - informuje mielecki ratusz.
W pobliżu powstanie też utwardzony plac do odpoczynku z ławkami, koszami i stojakami na rowery.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE