Fragmenty rafy koralowej zatrzymane na granicy. 18 koralowców w bagażu z Egiptu [ZDJĘCIA]

2022-11-24 13:44

Na lotnisku w Jasionce na Podkarpaciu odkryto 18 koralowców. Właścicielka bagażu, w którym znaleziono fragmenty rafy koralowej podróżowała z Egiptu do Polski. Kobieta nie przedstawiła chronionych okazów do odprawy, ani odpowiednich dokumentów, dlatego wszystkie koralowce zostały zatrzymane.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej natrafili na koralowce w trakcie kontroli pasażerów przylatujących z Egiptu do Polski. 18 fragmentów rafy koralowej znajdowało się w bagażu jednej z kobiet.

- Koralowce rafotwórcze ( Scleractinia spp.) znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) – informuje Edyta Chabowska, rzecznik Izy Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

I dodaje, że kobieta nie przedstawiła chronionych okazów do odprawy. Nie posiadała także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES.

CBŚP rozbiło gang handlarzy sterydami

Kobiecie grozi nawet 5 lat więzienia

KAS przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie zezwoleń i świadectw, wydawanych przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

- Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – mówi Edyta Chabowska.

Na Podkarpaciu od początku roku KAS udaremniła przemyt ponad 12 tysięcy sztuk okazów objętych ochroną. To między innymi ptaki, żółw stepowy, żywe pijawki lekarskie, muszle skrzydelnika olbrzymiego, czy nawet spreparowana głowa aligatora missisipskiego.