Dziś Dzień Świętego Patryka 2020: Jak świętować? [SYMBOLE, CIEKAWOSTKI]

2020-03-17 8:51
Dziś Dzień Świętego Patryka 2020: Jak świętować?
Autor: Pixabay

To narodowe święto w Irlandii, ale jest obchodzone nie tylko tam. Świętuje także wiele Polaków. Jak? Sprawdź szczegóły na ESKA Reszów.

Dzień Świętego Patryka: Co to za święto?

"Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń" - czytamy na Wikipedii.

W tym roku nie będą to jednak wesołe obchody, bo Irlandia podobnie jak my, również zmaga się z koronawirusem. Tam jednak nie wprowadzono tak restrykcyjnych zmian, jak w Polsce, a jednak puby i bary, które zwykle były wtedy pełne, zostały zamknięte. Głównym symbolem święta jest shamrock - trzylistna koniczynka, która według legendy pomogła świętemu w przedstawieniu Trójcy Świętej pierwszym chrześcijanom w Irlandii. Jakie są inne symbole Dnia Świętego Patryka?

Dzień Świętego Patryka: Jakie symbole?

Święto jest kojarzone z kolorem zielonym. Innym symbolem Dnia Świętego Patryka jest oczywiście słynna czterolistna koniczyna. Kto ją znajdzie i zachowa, temu przyniesie ona szczęście. Niektórzy pamiętają również o skrzatach zamieszkujących Irlandię i słynnej podkowie na szczęście. Tradycyjnie tego dnia spożywa się również zielone piwo - my polecamy to bez procentów.

Dzień Świętego Patryka: Jak świętować w Polsce?

W Polsce puby i restauracje są zamknięte, ale zawsze można zakupić zielony napój i bawić się w domowym zaciszu - na przyład przy dobrym serialu w TV. Sportkania towarzyskie jednak odradzamy. Spędźmy ten dzień tylko w gronie domowników.

ESKA Top 5 odc. 112
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE