Do kiedy maseczki będą obowiązkowe w Polsce? Ministerstwo podało konkretny termin

2020-12-16 14:45
Do kiedy maseczki będą obowiązkowe?
Autor: Pixabay

Wkrótce w Polsce ruszy narodowy program szczepień przeciwko COVID-19. Osoby zaszczepione zyskają zwolnienie z wybranych obostrzeń, ale nie z obowiązku noszenia maseczek i zachowywania dystansu. Do kiedy zatem w Polsce będziemy nosili maseczki? Okazuje się, że MZ ma konkretny plan, a wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał termin, w którym będziemy mogli zapomnieć o zasłanianiu ust i nosa. Odległy?

Benefity dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19 [ZWOLNIENIE Z OBOSTRZEŃ]

8 grudnia w czasie konferencji dotyczącej szczepionek przeciw COVID-19 w Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o benefitach dla osób, które zdecydują się na szczepienie. Już wiadomo, że zaszczepieni będą traktowani tak, jak ozdrowieńcy, a to będzie dawało różne benefity i zwolnienia z obostrzeń. Wśród nich znajdą się na przykład zwolnienie z kwarantanny czy przestrzegania limitów osób na imprezach w domach:

- Przewidujemy system zachęt. Na tą chwilę przyjmujemy, że osoby, które poddadzą się szczepieniu, i mówimy tu o dwóch dawkach, będą nie podlegały kwarantannie w wyniku kontaktu z osobami zakażonymi, nie będą podlegały kwarantannie w wyniku podróży, po trzecie osoby te nie będą uwzględniane w limitach domowych przyjęć czy spotkań - wyjaśnił 8 grudnia minister zdrowia.

Osoby zaszczepione nadal jednak będą musiały nosić maseczki ochronne. Do kiedy? Na to pytanie już pojawiła się odpowiedź.

Do kiedy maseczki w Polsce będą obowiązkowe?

Ministerstwo Zdrowia chce zachęcić Polaków do masowych szczepień przeciwko COVID-19, bo tylko wówczas społeczeństwo zyska zbiorową odporność. W poniedziałek Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, na antenie TVP zaznaczył jednak, że sama szczepionka nie da ochrony przed trzecią falą epidemii w Polsce. Nawet po wprowadzeniu narodowego systemu szczepień konieczne będzie zachowywanie dystansu społecznego.

Wiceminister podkreślił, że o poczuciu bezpieczeństwa będzie można mówić dopiero kilka miesięcy po wprowadzeniu szczepionki. Podał przy tym planowany termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek ochronnych przez Polaków:

- Z powodów technicznych nie jesteśmy w stanie zaczepić wszystkich Polaków w ciągu 1-2 tygodni, więc mimo, że się ona (szczepionka-red.) pojawi, wciąż do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja.

Jak działa szczepionka przeciw COVID-19? [RODZAJE SZCZEPIONEK]

Obecnie możemy mówić o trzech rodzajach szczepionek przeciwko COVID-19:

  • wektorowych,
  • mRNA,
  • jednostkowych.

Już wiadomo, że do Polski trafią wektorowe i mRNA.

O tym, jak działają pisaliśmy w artykule poniżej:

Posłuchaj skąd pochodzą choinki sprzedawane przy leśniczówkach:
Zaatakowali za tęczową maseczkę
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE