Do 10 szpitali na Podkarpaciu trafi ponad 12 milionów złotych

2022-10-05 16:20
Do szpitali w regionie trafi w tym roku 12,2 mln zł w ramach specjalnego mechanizmu finansowego
Autor: KK

12,2 mln zł trafi w tym roku, w ramach specjalnego mechanizmu finansowego, do 10 podkarpackich szpitali podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, u których wzrost wartości kontraktów netto, po ostatnim dodatkowym zasileniu podwyżkowym, nie przekroczył 16 proc. W przyszłym roku będzie to kwota 18,2 mln zł.

Narodowy Fundusz Zdrowia, na polecenie ministra zdrowia, przygotował specjalny mechanizm finansowy. Dzięki niemu szpitale te otrzymają dodatkowe pieniądze, które pozwolą na osiągnięcie progu 16 proc. wzrostu wartości umów z Funduszem na drugie półrocze 2022 roku.

- Po zmianie w finansowaniu szpitali, która nastąpiła od 1 lipca 2022 nie wszystkie szpitale się zbilansowały. Informacje o trudnościach docierały szczególnie ze szpitali powiatowych. W związku z tym, Ministerstwo Zdrowia podczas dialogu ze szpitalami uruchomiło kolejne mechanizmy pomocy finansowej. Od września został uruchomiony nowy instrument, którzy pomoże poprawić sytuację finansową tych placówek, które nadal miały trudności – wyjaśnił we wtorek na briefingu prasowym dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ Robert Bugaj.

Czesi nie znają Igi Świątek

Pieniądze trafią do 10 szpitali na Podkarpaciu

Jak poinformował na Podkarpaciu taka sytuacja dotyczy 10 placówek. Szpitale te będą otrzymywały dodatkowe wsparcie przez 10 miesięcy, czyli do czerwca 2023 r. Pierwsza transza pojawi się w rozliczeniu za wrzesień 2022 r.

Łącznie na realizację tego mechanizmu NFZ na Podkarpaciu przeznaczy 30,4 mln zł, z czego 12,2 mln na ten rok oraz 18,2 mln na przyszły. W skali kraju jest to odpowiednio: 524,5 mln zł, z czego prawie 210 mln zł w tym roku i 314,5 mln zł w 2023 roku.

- Dla szpitali "w sieci" przeprowadzono analizę, jaki był poziom wzrostu kontraktu pomiędzy czerwcem i wrześniem 2022. Jeśli wzrost wszystkich umów był niższy niż 16 % to dla szpitali została wyliczona indywidualna kwota, która będzie wypłacana przez okres 10 miesięcy, a pierwsza transza została już uruchomiona. Wypłaty te będą kontynuowane do końca czerwca przyszłego roku – zaznaczył Bugaj.

Jednak jest też pewien warunek, który pozwoli na skorzystanie z kolejnej transzy wsparcia. W zamian bowiem szpitale, w ciągu trzech miesięcy od zmiany warunków finansowania, powinny przygotować plan działań - „mapę drogową”, czyli główne kierunki działań, które mają wpłynąć na zrównoważenie ich kosztów i przychodów.

"To dobra informacja dla szpitali"

Obecna na briefingu dyrektor jednej z podkarpackich placówek, które otrzymają taką pomoc - Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Beata Trzop oceniła, że ten nowy mechanizm to dobra informacja.

- Biorąc pod uwagę aktualną sytuację musimy zmierzyć się z tym, co dzieje się również na rynku. Szpital będzie musiał oczywiście opracować nowelizację programu naprawczego – zwróciła uwagę.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE