Chasydzi z całego świata przyjadą do Leżajska. Co z koronawirusem?

2020-03-10 9:18
Chasydzi z całego świata przyjadą do Leżajska. Jest strach przed koronawirusem?
Autor: Lelow/Wikipedia

Głos zabrało miasto Leżajsk. Jeden z hoteli zdecydował się odwołać rezerwacje. Czy będzie bezpiecznie?

Wielki zjazd Chasydów w Leżajsku

17 marca - to właśnie wtedy społeczność Chasydów z całego świata przyjeżdżają odwiedzić grób cadyka Elimelecha, który znajduje się w Leżajsku. Co roku gości można liczyć w tysiącach. Wsród lokalnej społeczności takie odwiedziny nie są niczym nadzwyczajnym. Tym razem jednak o przyjeździe Żydów jest w powiecie leżajskim bardzo głośno, a wszystko to za sprawą obawy przed zarażenem się koronawirusem.

Koronawirus: Miasto Leżajsk zabiera głos

Jedna z mieszkanek Leżajska zdecydowała się zapytać urząd miasta o to, jakie środki ostrożności zostały podjęte. W związku z tym na stronie miasta pojawił się komunikat następującej treści:

"W odpowiedzi na pytanie informuję, że 5 marca br. odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Organizatora (Fundacja Chasydów Leżajsk Polska), Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej oraz Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej poświęcone organizacji i przebiegowi przyjazdu Chasydów na uroczystości obchodów rocznicy śmierci Cadyka Elimelecha (17 marca).

Z informacji przedstawionych przez przedstawicieli Organizatora wynika, że przewidywana liczba uczestników pielgrzymki będzie kilka a nawet kilkunastokrotnie mniejsza niż w latach poprzednich.

Organizator zapewni wszystkie wymagania zawarte w polskim prawodawstwie w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego.

Ponadto osoby pielgrzymujące będą poddawane kontroli stanu zdrowia na lotniskach, a służby odpowiedzialne za zapewnienie porządku i bezpieczeństwa (Policja i Straż Miejska) zostały zobowiązane do interwencji w przypadkach stwierdzenia osób których stan zdrowia może budzić wątpliwości.

Organizator został również poinformowany o obecnie obowiązujących procedurach i zobowiązany do bezwzględnej ich realizacji w przypadku konieczności zastosowania.

Agnieszka Wyczarska

Sekretarz Miasta"


Koronawirus: Hotel odwołuje rezerwacje

Wygląda jednak na to, że nie wszyscy czują się bezpiecznie. Jeden z leżajskich hoteli zdecydował się odwołać rezerwacje dokonane przez społeczność żydowską:

"W związku z zagrożeniem jakie niesie koronawirus, Hotel PERŁA odwołał wszystkie pojedyńcze oraz grupowe rezerwacje grup Chasydów, które były planowane w najbliższym czasie" - czytamy na profilu FB hotelu.

Czy są powody do obaw? To pytanie pozostawiamy bez odpowiedzi.

Koronawirus: lista szpitali
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE