Cenne znalezisko z pierwszej połowy XIX wieku trafiło do Nadleśnictwa Baligród

2022-05-20 15:29

Cennym znaleziskiem okazała się blacha służbowa Straży Polowej i Lasowej z pierwszej połowy XIX wieku. Na tą w czasie prowadzonych prac natrafili członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”, którzy od kilku lat, w rejonie Manyłowej i zboczy Łysego Wierchu, szukają śladów po wielkiej bitwie z okresu I wojny światowej.

Jest metalowa i pochodzi z I połowy XIX wieku. To blacha służbowa Straży Polowej i Lasowej, którą w rejonie Manyłowej i zboczy Łysego Wierchu na terenie Nadleśnictwa Baligród znaleźli podczas swoich prac członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”. Ci od kilku lat, właśnie w tym rejonie szukają śladów po wielkiej bitwie z okresu I wojny światowej. Wielka bitwa miała miejsce ponad 100 lat temu- według relacji wojskowych w dniu akcji minerskiej (12 marca 1915 r.) na samej Manyłowej zginęły setki rosyjskich żołnierzy, a ponad 1250 jeńców wziętych zostało do niewoli przez austro-węgierskie wojska. Tym razem jednak „poszukiwacze historii” trafili na ważne dla leśników znalezisko.

Mały dzik myślał, że to wyścig. Urządził sobie rajd ulicami Sosnowca

Cenne znalezisko zostanie w Nadleśnictwie Baligród

Ponieważ znalezisko nie należy do „wojennych”, wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zgodę na wyeksponowanie blachy w Nadleśnictwie Baligród, jako jednostce, która dziś zarządza tymi lasami. Zgodę uzyskaliśmy, wykonaliśmy też pieczołowitą konserwację eksponatu – mówi Artur Hejnar, wiceprezes stowarzyszenia „Galicja”.

Blacha przekazana została już na ręce nadleśniczego Wojciecha Głuszko. W przyszłości znajdzie swoje miejsce wśród innych eksponatów, które pojawią się w tworzonej izbie muzealnej poświęconej I wojnie światowej.

- Znajdzie miejsce w naszej sali edukacyjnej, gdzie będzie najstarszym bodaj eksponatem przypominającym o historii tutejszych lasów – zaznacza nadleśniczy Głuszko.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE