Cenne znalezisko z pierwszej połowy XIX wieku trafiło do Nadleśnictwa Baligród

2022-05-20 15:29

Cennym znaleziskiem okazała się blacha służbowa Straży Polowej i Lasowej z pierwszej połowy XIX wieku. Na tą w czasie prowadzonych prac natrafili członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”, którzy od kilku lat, w rejonie Manyłowej i zboczy Łysego Wierchu, szukają śladów po wielkiej bitwie z okresu I wojny światowej.

Jest metalowa i pochodzi z I połowy XIX wieku. To blacha służbowa Straży Polowej i Lasowej, którą w rejonie Manyłowej i zboczy Łysego Wierchu na terenie Nadleśnictwa Baligród znaleźli podczas swoich prac członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”. Ci od kilku lat, właśnie w tym rejonie szukają śladów po wielkiej bitwie z okresu I wojny światowej. Wielka bitwa miała miejsce ponad 100 lat temu- według relacji wojskowych w dniu akcji minerskiej (12 marca 1915 r.) na samej Manyłowej zginęły setki rosyjskich żołnierzy, a ponad 1250 jeńców wziętych zostało do niewoli przez austro-węgierskie wojska. Tym razem jednak „poszukiwacze historii” trafili na ważne dla leśników znalezisko.

Mały dzik myślał, że to wyścig. Urządził sobie rajd ulicami Sosnowca

Cenne znalezisko zostanie w Nadleśnictwie Baligród

Ponieważ znalezisko nie należy do „wojennych”, wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zgodę na wyeksponowanie blachy w Nadleśnictwie Baligród, jako jednostce, która dziś zarządza tymi lasami. Zgodę uzyskaliśmy, wykonaliśmy też pieczołowitą konserwację eksponatu – mówi Artur Hejnar, wiceprezes stowarzyszenia „Galicja”.

Blacha przekazana została już na ręce nadleśniczego Wojciecha Głuszko. W przyszłości znajdzie swoje miejsce wśród innych eksponatów, które pojawią się w tworzonej izbie muzealnej poświęconej I wojnie światowej.

- Znajdzie miejsce w naszej sali edukacyjnej, gdzie będzie najstarszym bodaj eksponatem przypominającym o historii tutejszych lasów – zaznacza nadleśniczy Głuszko.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE