Cały kraj w lockdownie! Za fatalną sytuację odpowiada brytyjska mutacja koronawirusa

2021-03-17 15:22
Koronawirus
Autor: Pixaby

Adam Niedzielski na dzisiejszej konferencji wyraźnie zaznaczył, że to brytyjska odmiana koronawirusa odpowiada za fatalny stan epidemiologiczny w naszym kraju. - Nie mamy już przestrzeni do wprowadzania obostrzeń na poziomie regionów. Jedynym wyjściem jest wprowadzenie obostrzeń na cała Polskę – mówił. Od soboty lockdownem został objęty cały kraj.

Jak mówił Adam Niedzielski trzecia fala nie zwalnia, pandemia nadal się rozwija i nie widać, żeby hamowała. - Nie mamy już przestrzeni do wprowadzania obostrzeń na poziomie regionów. Jedynym wyjściem jest wprowadzenie obostrzeń na cała Polskę – powiedział Adam Niedzielski.

Z 5% do 52%

Na początku konferencji minister zaznaczył, że za bardzo zła sytuację epidemiologiczną w Polsce odpowiada brytyjska odmiana koronawirusa.

- Prowadzimy badania, które weryfikują udział tej odmiany wirusa w ogólnej grupie. Dane, które pochodzą z wczorajszego dnia mówią, że ten udział mutacji brytyjskiej osiągnął już wartość 52% - tłumaczył.

Od stycznia z poziomu z 5% zachorowań z udziałem brytyjskiej mutacji wirusa, w ciągu niespełna trzech miesięcy urosło do 52% - Ten wirus wypełnia przestrzeń i wypiera inne mutacje, z którymi mamy do czynienia – dodał minister.

Obostrzenia

Obostrzenia, takie same jak w zamkniętych już regionach Polski wejdą w życie od soboty 20 marca. Jakie to obostrzenia?

- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych;

- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.

- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

- stoki narciarskie

- kluby fitness i siłownie - obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Od soboty przez trzy kolejne tygodnie, w szkołach będzie obowiązywała nauka zdalna!

RCKiK w Rzeszowie apeluje do "ozdrowieńców"
Sonda
Czy popierasz pomysł zwolnienia emerytur z podatku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE