Cała Polska objęta alertem. „Szklanka” na drogach!

i

Autor: Janusz Walczak/Pixabay/IMGW

Cała Polska objęta alertem. „Szklanka” na drogach!

2022-11-22 8:52

Niemal cała Polska została objęta alertem pierwszego stopnia spowodowanym gołoledzią. Dodatkowo w niektórych regionach wystąpi mgła, co jeszcze bardziej utrudni jazdę kierowcom. Ci muszą dziś być bardzo uważni i zdjąć nogę z gazu! Przez opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź warunki na drogach są wyjątkowo trudne.

We wtorek 22 listopada niemal cała Polska została objęta ostrzeżeniem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Chodzi o panujące na drogach warunki, które są dziś trudne. Przez opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź na drogach jest niebezpiecznie. Alert przed oblodzeniem dotyczy województw: dolnośląskie, wschodniej części Wielkopolski i woj. kujawsko-pomorskiego, pomorskie i południowej części województwa lubuskiego. Pozostała część kraju została objęta ostrzeżeniem przed marznącymi deszczami.

Koszmar na A4

Polska objęta ostrzeżeniem. Ślisko na drogach

W pasie od Nowego Sącza do Częstochowy, czyli w części województw: śląskie i małopolskie dodatkowo wystąpi mgła. To jeszcze bardziej utrudni warunki na drogach, które o poranki i tak są ciężkie. W Krakowie z powodu oblodzenia, dziś rano niektóre tramwaje jeździły ze sporym opóźnieniem, a część taboru nie wyjechała na trasę.

- Przyznaję, mieliśmy duży problem w rejonie Trasy Łagiewnickiej, Kurdwanowa i ulicy Wielickiej. Z powodu oblodzenia sieci trakcyjnej tramwaje kursowały z opóźnieniem lub w ogóle - powiedział rzecznik prasowy krakowskiego MPK Marek Gancarczyk.

IMGW: Będzie cieplej

Według wydanych przez IMGW prognoz ostrzeżenie może zostać przedłużone na kolejne dni. Niebezpiecznie na drogach, szczególnie o poranku po mroźnej nocy, może być do czwartku rano.

- W rozpoczynającym się tygodniu wróci jesienna aura. Z dnia na dzień będzie robić się coraz cieplej, a śnieg i deszcz ze śniegiem zastąpią opady deszczu - poinformował w poniedziałek Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Najdłużej zimowa aura utrzymywać się będzie na północnym wschodzie Polski, a najszybciej zrobi się ciepło na południowym zachodzie.