22 przypadki zarażenia Omikronem na Podkarpaciu. „W tej chwili piąta fala jest już mocno zaawansowana”

2022-01-22 11:42
22 przypadki zarażenia Omikronem na Podkarpaciu. „W tej piąta fala jest już mocno zaawansowana”
Autor: fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

- Jesteśmy na etapie epidemii, która bardzo intensywnie przyśpiesza swój rozwój. W tej chwili piąta fala w województwie podkarpackim już jest mocno zaawansowana – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W podkarpackich szpitalach przebywa dziś 1164 pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19, z czego 108 to osoby wymagające leczenia przy pomocy respiratora. – Do dyspozycji pacjentów covidowych wciąż pozostaje 800 łóżek oraz 70 miejsc respiratorowych dodała wojewoda.

Obecną falę zakażeń cechuje duża dynamika. W przeciągu tygodnia, niemal codziennie obserwujemy podwojenie liczby zakażeń sprzed siedmiu dni.

CZYTAJ TAKŻE: PODKARPACKIE. Nowa metoda oszustwa na COVID-19. Uważajcie!

1300 klas na Podkarpaciu uczy się z domu

– Analizując tydzień do tygodnia obserwujemy niemal 100% przyrost zakażeń. Patrząc na powiaty, w tym tygodniu najwięcej zakażeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców odnotowaliśmy w mieście Rzeszowie i powiecie rzeszowskim, w powiecie kolbuszowskim, leżajskim, ale też w powiatach mniej zaludnionych takich jak sanocki czy leski – wyliczał wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor.

Sanepid potwierdza coraz więcej przypadków zakażeń spowodowanych mutacją Omikorn. – Łącznie potwierdziliśmy już 22 przypadki, reszta jest wciąż badana. Widzimy wzrost procentowy potwierdzonych przypadków tego wariantu, teraz udział Omnikrona to ponad 20%dodał Adam Sidor.

Inspektor nawiązał także do zakażeń wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Od 1 września do końca listopada mieliśmy w naszym województwie ponad 900 szkół pracujących zdalnie, a w tej chwili mamy już ponad 1300 klas, gdzie nauka odbywa się w formie zdalnej lub hybrydowej powiedział.

Wzrasta także liczba hospitalizowanych dzieci. Z danych podkarpackich szpitali wynika, że obecnie takiej pomocy wymaga 60 młodych pacjentów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE