Żołnierze WOT ćwiczyli w Pionkach [WIDEO]

2021-03-15 14:54
samochód wojskowy
Autor: Wojciech Wójcikowski

Uczyli się zabezpieczenia, podejścia i sprawdzania budynków, a także desantu z wojskowych samochodów ciężarowych. W ostatni weekend w Pionkach teryotrialsi odbywali szkolenia w terenie zurbanizowanym.

Zazwyczaj szkolenie wojskowe odbywa się na poligonie. Tym razem żołnierze z 6 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej szkolili się w warunkach miejskich. Budynki, pojazdy i punkty kontrolne - to tam odbywały się szkolenia. Ważną częścią ćwiczeń był pokaz czarnej taktyki czyli elementów walki w terenie miejskim. Chodziło o desant z wojskowego samochodu ciężarowego.

- Ćwiczymy wykorzystanie pojazdów wojskowych, którymi się przemieszczamy. Ćwiczymy desantowanie i zajmowanie miejsc w pojazdach i ćwiczymy desantowanie i zerwanie kontaktu ogniowego w przypadku ostrzału pojazdu. Chodzi o to, by żołnierze nauczyli się sprawnie zajmować miejsca w pojeździe i desantować z pojazdu, chcemy nauczyć ich prawidłowej reakcji na kontakt ogniowy, kiedy będą się przemieszczali drogą. To są dynamiczne ćwiczenia z użyciem środków pozoracji, amunicji pozoracyjnej, środków pirotechnicznych by zoptymalizować efektywność tego ćwiczenia - mówi st. kapral Witold Fus.

Tego typu ćwiczenia to dla ochotników sprawdzian ich możliwości.

- To na pewno są ćwiczenia bardzo intensywne, które symulują pole walki, odpieranie ataków nieprzyjaciela. To wymaga koordynacji i wiedzy jakiej przyswajamy. Musimy wykorzystać tutaj taktyki, których już się nauczyliśmy. Bardzo ważne jest zgranie i współpraca z innymi żołnierzami. Tu panuje hasło Jeden za wszystkich wszyscy za jednego. Jesteśmy rodziną, każdy każdego poprawia i dba o kolegę - mówi Karol Białek z 62 batalionu OT w Radomiu.

Obecnie w 6 Mazowieckiej Brygadzie Terytorialnej jest 1500 żołnierzy.

Żołnierze ćwiczyli w Pionkach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE