Za pozostawienie w aucie dziecka lub zwierzęcia nie tylko mandat! Apel radomskich służb

2020-08-14 12:01 Kinga Tomaszewska
Straż miejska wlepiła pierwsze mandaty za brak maseczki w autobusie
Autor: źródło: strazmiejska.radom.pl

Nawet 5 lat więzienia za pozostawienie w rozgrzanym samochodzie dziecka lub zwierzęcia. Taką karę przewidują przepisy. W przypadku, gdy jesteśmy świadkami takiego zdarzenia możemy wybić szybę, jednak to działanie musi być uzasadnione.

​Nawet 80 stopni - do takiej temperatury może dojść w rozgrzanym samochodzie. Straż Miejska apeluje, by w czasie upałów nie zostawiać w zamkniętych pojazdach dzieci i zwierząt. Może to skończyć się nawet zagotowaniem organizmu.

Gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji, możemy wybić szybę w samochodzie.

Przepisy na to pozwalają - art. 26 § 1 Kodeksu Karnego lub art. 424 Kodeksu Cywilnego. Te dwa przepisy pozwalają nam na to, by w stanie wyższej konieczności wyswobodzić dziecko lub zwierzę z rozgrzanego samochodu - powiedział nam Grzegorz Sambor, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu.

Takie działania musi być jednak uzasadnione.

Musimy całą sytuację przeanalizować. To nie może być tak ad hoc, że podchodzimy, widzimy, że coś się dzieje w samochodzie, że zostało dziecko czy jakiś zwierzak. Niemniej musimy wykazać czujność, zainteresowanie każdym takim niepokojącym przypadkiem - dodaje Grzegorz Sambor.

Osobie, która naraziła dziecko lub zwierzę na bezpośrednie niebezpieczeństwo grozi nawet do 5 lat więzienia.