Wernisaż wystawy KOBIETA - współcześni artyści i artystki pamięci Anny Bilińskiej

2022-02-01 11:19
Zdjęcie obrazu Sama, 35 x 40 cm olej, płótno, 2020, Anna Jagodová
Autor: Źrodło: Materiał prasowy (Na zdjęciu: Sama, 35 x 40 cm olej, płótno, 2020, Anna Jagodová)

26 artystów weźmie udział w projekcie sprzed ponad 100 lat. Więcej o tym w artykule.

Chcą zrealizować projekt sprzed 139 lat. Przed nami wernisaż wystawy pt. "KOBIETA - współcześni artyści i artystki pamięci Anny Bilińskiej". Wystawa ma przedstawiać kobiety w różnych fazach życia. To pomysł nieżyjącej już artystki, Anny Bilińskiej:

Od jakiegoś czasu snuje mi się po głowie cykl kompozycji. Tytuł – Kobieta. Chciałabym przedstawić ją w różnych fazach życia ze strony dodatniej i ujemnej: obowiązki kobiety i jej rola w rodzinie i społeczeństwie. Nie wiem, czy to może mieć wpływ jaki, gdyby mi jednak udało się chociaż jednej kobiecie w rozterce pomóc, wskazać drogę – byłabym z tego niewymownie szczęśliwa.

Przeczytała nam fragment pamiętnika nieżyjącej już artystyki, kuratorka wystawy Małgorzata Ziewiecka. Jak dodaje, to nie jedyny cel wystawy:

Zobaczyłam jak wiele ma do przekazania kobietom (Anna Bilińska - dop. redakcja). Dlatego chciałabym kontynuować coś, czego nie udało jej się zrobić, a przede wszystkim pokazać prace, dzieła współcześnie tworzących artystów i artystek, którzy mają wiele do powiedzenia.

Swoje prace zaprezentuje 26 artystów, w tym również z Radomia. O swoim obrazie mówi Jakub Strzelecki, radomski artysta-malarz:

Nie będę ukrywał, że na obrazie który powstał do tego wydarzenia będzie przedstawiona kobieta. Będzie to postać kobieca, związana z naturą, motywami organicznymi. Staram się żeby po prostu jak najbardziej wpasować się w dialog, który będą komponowały pracę na tej wystawie.

Poza Jakubem Strzeleckim, zobaczymy też pracę dwóch innych radomskich artystów: Edyty Jaworskiej-Kowalskiej i Dariusza Jędrasiewicza. Wernisaż odbędzie się 4 lutego o godz. 17.00 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia na FB. Radio Eska objęła wydarzenie swoim patronatem.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE