W Radomiu powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy

2021-11-24 18:00
W Radomiu powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy
Autor: pixabay

W Radomiu powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób ze spektrum autyzmu lub aspergerem. Placówka będzie prowadzona przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „RAZEM” Radom

Przy ulicy Reja 5 w Radomiu powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy. W budynku do tej pory mieścił się Zespół Pracy Socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. ŚDS będzie prowadzony przez  Stowarzyszenie na Rzecz Osób  Niepełnosprawnością "RAZEM" Radom. - Zapewnimy w nim opiekę  dla 7 osób – mówi Dagmara Janas, dyrektor stowarzyszenia. 

Na dzień dzisiejszy Środowiskowy Dom Samopomocy typu D zapewni opiekę dla siedmiu osób, ale oczywiście docelowo chcemy zwiększyć liczbę osób do 15. Liczmy na to, że wojewoda wyrazi na to zgodę. 

- Aktualnie kompletujemy kadrę terapeutów - dodaje Janas. 

Dla osób ze spektrum autyzmu i aspergera potrzeba na prawdę wykfalifikowanych terapeutów. Z tymi osobami często nie ma komunikacji werbalnej, trzeba wtedy wdrożyć komunikację alternatywną, więc tu potrzebni są specjaliści w tej dziedzinie. 

Środowiskowy Dom Samopomocy rozpocznie swoją działalność jeszcze w tym roku. Będzie on działał 5 dni w tygodniu po 8 godzin. Na prowadzenie ŚDS Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych "RAZEM" Radom otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 70 tysięcy złotych.