W Radomiu odbęda się uroczystości z okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego.

2023-01-19 12:08
Krzyż Straceń Powstańców Styczniowych w Radomiu
Autor: Google (zdjęcie z 2019 r.)

W ramach obchodów odbędzie się przemarsz ulicami miasta. Jak wygląda jego trasa? O tym w artykule.

Uczniowie i nauczyciele z radomskich liceów upamiętnią tych którzy walczyli z rosyjskim zaborcom. Już jutro odbędą się uroczystości z okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego. Obchody zaczną się mszą w katedrze przy ul. Sienkiewicza. Następnie ruszy przemarsz w którym wezmą udział m.in. podopieczni z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, V LO im. Romualda Traugutta i III LO im. płk. Dionizego Czachowskiego.

Trasa zaczyna się spod katedry. Przechodząc przez park uczestnicy marszu skierują się ul. Żeromskiego pod kościół oo. Bernardynów. Tam mieści się grób Dionizego Czachowskiego. na którym zostaną złożone kwiaty. Kolejnym punktem na trasie jest plac 72 Pułku Piechoty. Przemarsz zakończy się przy Krzyżu Straceń Powstańców Styczniowych przy ul. Warszawskiej.

Przy krzyżu odśpiewamy hymn państwowy, następnie będzie apel poległych i przemówienia zaproszonych gości. Zaplanowano również krótki występ artystyczny. - Powiedział Grzegorz Stępień, zastępca dyrektora w II Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu, które jest jednym z organizatorów uroczystości.

Uroczystości związane ze 160 rocznicą Powstania Styczniowego rozpoczną się o godz. 12.00, z kolei przemarsz ruszy ok. godz. 13.00.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE