Testują celowniki do walki z epidemią

2020-05-22 13:48 Karol Pakosz
Terytorialsi
Autor: 6 MBOT

Urządzenie pozwoli na badanie temperatury osób przebywających w dużych skupiskach.

Strzeleckie celowniki termalne Rubin, na co dzień są wyposażeniem przy karabinach. Ze względu na zadania wojska w związku z epidemią koronawirusa, zostały zmodyfikowane, dzięki czemu pozwalają zweryfikować, czy w dużych skupiskach ludzi są osoby z podwyższoną temperaturą. Celowniki nie pokazują dokładnej temperatury, a jedynie wskazują czy jest ona wyższa lub niższa od wyjściowej. Mówi mjr Mariusz Kocoń, szef Sekcji Logistyki 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Obraz rejestrowany przez urządzenie jest emitowany na monitorze. Jest on widoczny w czarno-białych barwach, ale kiedy urządzenie zarejestruje wyższą lub niższą temperaturę niż wcześniej określona, to taki punkt zostanie wyświetlony w kolorze czerwonym. Dla nas będzie to sygnał, że stan zdrowia danej osoby trzeba będzie zweryfikować.

Pierwszy taki egzemplarz trafił do mazowieckich terytorialsów. Żołnierze przeszli odpowiednie szkolenia z jego obsługi. Urządzenie będzie wykorzystywane m.in. do kontroli podróżnych na lotniskach, gdy ruch będzie już przywrócony.