Starostwo powiatowe ostrzega przed oszustami. Ci podszywają się pod urzędników

2020-02-07 14:15
Starostwo ostrzega przed oszustami
Autor: Starostwo Powiatowe w Radomiu Starostwo ostrzega przed oszustami

Nieznany mężczyzna przez telefon informował starsze osoby, że należy im się zwrot podatku, ale jest możliwy tylko po wszczęciu specjalnej procedury przy której wymagana jest dodatkowa wpłata. Pierwsza ofiara straciła w ten sposób 2,5 tysiąca złotych.

Pracownicy Starostwa Powiatowego w Radomiu nie prowadzą żadnych spraw urzędowych telefonicznie, nie żądają też wpłat gotówkowych ani nie pobierają gotówki od klientów w urzędzie czy też mieszkańców w terenie - informuje starosta radomski, Waldemar Trelka.

Przed próbami wyłudzenia pieniędzy przestrzega też Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk. Włodarz gminy podkreśla, że żadne osoby podające się za inkasentów, żądających zapłaty w formie gotówkowej nie reprezentują Urzędu Gminy w Jedlińsku.

Oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane fortele i w kręgu ich zainteresowania są nie tylko pieniądze. Cennym łupem mogą być nasze dane, na które ktoś nieuczciwy może zaciągnąć kredyt. Znane są też przypadki włamań na konta w serwisach społecznościowych i podszywanie się pod dana osobę w celu wyłudzenia pieniędzy od znajomych osoby, której konto przejęto.

Przestępcy często podszywają się również pod firmy kurierskie, banki, ZUS, czy urząd skarbowy. Nasza czujność powinny wzbudzić wiadomości o konieczności dopłaty drobnych kwot zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu warto zweryfikować autentyczność takiej wiadomości.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE