Społecznicy chcą odbudowy radomskiego zamku

2020-02-06 15:42 Wojciech Wójcikowski
zamek
Autor: źródło: Pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Radomscy społecznicy nie składają broni i zamierzają doprowadzić do odbudowy zamku królewskiego z czasów średniowiecza. Kolegium prowadzi rozmowy z samorządami by w pierwszej kolejności powołać instytucję kultury - Muzeum Zamek Królewski, która będzie odpowiadać za prowadzenie prac budowlanych.

Radomski zamek królewski powstał za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Został spalony podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku. Radomscy społecznicy skupieni w Kolegium Odbudowy Zamku od kilku lat podejmują działania, by obiekt odbudować. W tej grupie jest też Jarosław Kowalik

- Jeśli nie my to kto, jeśli nie teraz to kiedy -mówi Jarosław Kowalik prezes zarządu kolegium. - Najpierw musimy spełnić wszystkie wymagania formalne, a to potrwa. Jesteśmy na etapie tworzenia nowej jednostki kultury pod nazwą Muzeum Zamek Królewski. Założycielami tego kolegium będą trzy organizacje samorządowe i jedna rządowa. Wczoraj odbyło się spotkanie z marszałkiem Mazowsza. Trwają analizy tego projektu. Chcemy aby ta instytucja była zarządzana sprawnie. Na nasze apele odpowiedział wicepremier Gliński i to on zasugerował nam by ten projekt realizować wspólnie z samorządami. Nasz optymizm jest wielki. Za 3 lub 4 lata chcemy przyjąć w odbudowanym zamku pierwszych zwiedzających.

Odbudowany zamek służyłby muzealnikom. Wśród  prezentowanych tam eksponatów mają się znaleźć obiekty odnalezione podczas prac archeologicznych wokół miejsc gdzie kiedyś stał zamek. Jest też koncepcja by w zamku powstało Europejskie Centrum Demokracji Szlacheckiej i Muzeum Królewicza Kazimierza - patrona miasta.