Służby przypominają o bezpieczeństwie podczas ferii

2020-02-05 11:46
ferie
Autor: Wojciech Wójcikowski

Ferie to odpoczynek od szkoły, ale też czas w którym powinniśmy zadbać bezpieczeństwo. O tym przypomnieli uczniom IV Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu przedstawiciele służb i mazowieckiego kuratorium oświaty.

Podczas spotkania poruszano tematy związane z bezpieczeństwem na zamarzniętych zbiornikach wodnych i górach, bezpieczeństwa przewozu dzieci i młodzieży, zagrożenia w cyberprzestrzeni  oraz zdarzeń do których może dojść w mieszkaniu.

- Bardzo proszę, abyście jadąc na obóz, sprawdzali czy wypoczynek został zgłoszony do Kuratora Oświaty. Jeśli zauważycie nieprawidłowości w trakcie trwania wypoczynku, niezwłocznie poinformujcie o tym Kuratorium. Każdą taką sprawę wyjaśniamy współpracując z innymi służbami” – zwróciła się do uczniów Kurator Oświaty Aurelia Michałowska.

Podczas spotkania Mazowiecka Policja mówiła o bezpieczeństwie na drodze. - Cały czas prowadzimy kampanię smartstop. Apelujemy do młodych ludzi, by przechodząc przez przejście dla pieszych odłożyli na chwilę telefon i zobaczyli co dzieję się wokół nich - mówi Emilia Kosma z Mazowieckiej drogówki.. - Życie to nie jest wirtualna rzeczywistość, jeśli dojdzie do wypadku to skutki mogą być tragiczne. Z kolei straż pożarna przypomniała by wyjeżdżając na zimowy wypoczynek pamiętać o wyłączeniu w domu wszystkich sprzętów elektrycznych i zamknięciu zaworów gazowych. Funkcjonariusze przestrzegali też przed zagrożeniem jakim może okazać się czad. - Aby się przed nim uchronić warto zamontować w naszych domach specjalną czujkę. Jej koszt to wydatek to około 4 groszy dziennie - tłumaczył Karol Kierzkowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. W 2019 roku tlenkiem węgla zatruło się 300 osób, osiem z nich zginęło.

- Wyjeżdżając w góry powinniśmy pamiętać odpowiednim ubiorze - mówił Michał Bęc ze Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego w Radomiu. - W czasie obozów dzieci powinny mieć kilka par rękawiczek, które podczas zabawy na śniegu będzie można zmienić. - Pamiętajmy też o ciepłych kurtkach, czapkach i bieliźnie termicznej. Ważne są także nieprzemakalne buty. Pamiętajmy o szybko zmieniającej się pogodzie w górach.

Dodatkowe informacje dotyczące zapewnienia uczniom bezpieczeństwa podczas ferii znajdują się na stronie Kuratorium Oświaty w Warszawie w zakładce Bezpieczne Ferie 2020.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE